Francouzský prezident Nicolas Sarkozy si libuje v mediální pozornosti. Musí ale odpovídat jeho gustu. Prezidentův nejnovější plán na zpřísnění vládní kontroly nad státní televizí vzbudil velké pozdvižení mezi levicovou opozicí. Sarkozyho obviňuje, že se z něj stává další Berlusconi.
Prezident, který si na starost vzal reformu státní televize, ve čtvrtek oznámil, že šéfa francouzské státní televize má v budoucnu namísto nezávislého orgánu jmenovat hlava státu a jeho kabinet. Podle Sarkozyho je takový přístup „demokratičtější".
Prezidentovi odpůrci jej ale obviňují, že chce zemi zavléci zpět do temného období poválečné cenzury a propagandy. Naplno se projevila například vládními snahami ovlivňovat zprávy o nepokojích v květnu 1968.
Zaměstnanci státní televize a rádia vyvěsili na protest proti Sarkozyho plánovaným změnám transparenty s nápisem „televizní přepadení".
Pozadu nezůstal ani tisk. „Na rozdíl od Silvia Berlusconiho v Itálii nemá Nicolas Sarkozy prostředky, aby si koupil televizní stanice, o nichž sní. Místo toho se rozhodl získat si nad nimi kontrolu udivující směsicí brutality a cynicismu," napsal ve svém editorialu francouzský list Le Monde.
Sarkozy chce rovněž do roku 2011 zrušit ve státních médiích reklamu. Již od příštího ledna má být zakázána po osmé hodině večer. Podle britského listu Guardian argumentuje tím, že bez reklamy může být státní televize kreativnější a více se orientovat na veřejný zájem.
Opoziční Socialistická strana ale Sarkozyho obviňuje, že jen prokazuje službu svým bohatým přátelům ze soukromých televizí, kteří budou profitovat z nárůstu reklamy na jejich stanicích.
Ve Francii se opět rozhořela bouřlivá diskuse o prezidentově vlivu na média a jeho úzkých kontaktech na mediální magnáty, již jsou ochotni cenzurovat nebo vyhodit novináře, kteří se prezidentovi znelíbí.
Kritici Sarkozymu předhazují, že minulý měsíc ovlivnil jmenování hlasatele Laurence Ferrariho do hlavní soukromé televizní stanice TF1, vedené jedním ze Sarkozyho blízkých přátel.
Podle spekulací tisku se jeho předchůdce prezidentovi, známému svou malou výškou, znelíbil svou otázkou, zda se někdy cítil „jako malý kluk na hřišti těch velkých".
Současný pán Elysejského paláce si doma svými častými televizními vystoupeními vysloužil přezdívku „Télépresident". Podrobně sleduje ohlasy na svá vystoupení a svou mediální image rozebírá s týmem odborníků na píár.
Foto: archiv, L'internaute Magazine