Zelení chtějí sexy eurovolby. Chystají panevropské primárky

Zahraničí
18. 5. 2013 08:15
Evropskému parlamentu přibývají kompetence, ale ubývají voliči. Zelení to chtějí změnit.
Evropskému parlamentu přibývají kompetence, ale ubývají voliči. Zelení to chtějí změnit.

"Kdo říká, že evropské volby musejí být nudné a nesexy?" ptá se Evropská strana zelených. Občané podle ní vnímají Brusel jako vzdálený a technokratický, Evropská unie v očích mnohých trpí demokratickým deficitem. Zelení to hodlají změnit a chtějí z europolitiky udělat politiku jako každou jinou. Uspořádají proto primárky, z nichž má vzejít jejich kandidát na předsedu Evropské komise.

"My v Evropské straně zelených jsme přišli s ambiciózním řešením této velké výzvy. Chceme zvýšit zájem lidí o volby tím, že je silně personalizujeme," argumentuje Reinhard Bütikofer, jeden z předsedů strany. Ta sdružuje bezmála čtyřicet stran zelených z Evropy, ať už z členských, či nečlenských států EU.

Předseda české Strany zelených Ondřej Liška je také pro politizaci EU."Jsme víc než pro, na tomto unikátním projektu jsme se dohodli se všemi sesterskými stranami v Evropě. Našim cílem bylo vždy nejen prosazovat hlubší integraci členských států, ale zároveň být předobrazem toho, jak je možné vytvářet společné politiky," sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ předseda české Strany zelených Ondřej Liška.

"Jsme vedeni snahou ukazovat, že existuje společný evropský politický prostor, ukazovat cestu, chceme překonat čistě národní vidění politiky a posílit evropskou dimenzi."

Celounijní on-line primárky mají být otevřené jak členům, tak sympatizantům stran zelených. "Naši dva kandidáti budou srdcem a tváří rodiny Zelených v debatách a diskusích s našimi politickými rivaly na evropské úrovni," napsal Bütikofer v komentáři pro server EurActiv.com. Druhá předsedkyně strany Monica Frassoniová zase primárky vidí jako "nástroj životně důležitý pro spojení občanů s Evropskou unií".

Evropskému parlamentu sice postupně přibývají a posilují pravomoci, ale i tak se průměrná volební účast každých pět let snižuje. K prvním volbám roku 1979 přišlo 62 procent občanů tehdejší devítky, roku 2009 byla účast třiačtyřicetiprocentní. A volby do Europarlamentu se sice konají ve stejnou dobu, ale jde o sedmadvacet oddělených záležitostí.

Spolupředseda Evropské strany zelených Reinhard Bütikofer.Podle zelených by se proto měla politizovat Evropská komise, respektive alespoň post předsedy. Toho jmenují zástupci vlád členských států se souhlasem europoslanců, formálně není žádná souvislost s volbami do Evropského parlamentu kromě stejného funkčního období.

Obvykle se hledá nějaký kompromisní kandidát z řad zkušených politiků, ale europoslanci mají tu moc odmítnout, a tedy i požadovat jmenování vítěze eurovoleb. Musela by jich ovšem být většina, na což Zelení stěží dosáhnou - v současnosti drží 45 ze 754 křesel. To je jim jasné, ale věří v obdobné tendence u ostatních politických táborů.

I tam už se podle EUobserveru začíná hovořit o možných zájemcích na evropské kandidatury. Z největšího tábora, Evropské lidové strany, zaznívá jméno polského premiéra Donalda Tuska, u socialistů se spekuluje třeba o dánské premiérce Helle Thorning-Schmidtové nebo německém předsedovi Europarlamentu Martinu Schulzovi.

Liberály by zase do voleb mohl vést současný generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen, rovněž z Dánska, píše EUobserver.

Evropští poslanci mají v podstatě moc vybrat šéfa komise.A vůdci zelených? "Kandidatury ještě nebyly vyhlášeny, povedeme diskusi, zda navrhneme někoho ze svého středu, nebo podpoříme zahraničního kandidáta," uvedl Liška. "Je tu řada osobností, které mají výrazný profil i mimo své země.

Například německá europoslankyně Rebecca Harmsová nebo Philippe Lamberts z Belgie, který nedávno prosadil omezení nemorálních bankéřských bonusů a obrátil vzhůru nohama celé londýnské City. Také samozřejmě Daniel Cohn-Bendit, ale ten už zřejmě do parlamentu kandidovat nebude."

Uchazeči budou muset získat podporu alespoň pěti jednotlivých členských stran, v listopadu a prosinci se mají v evropských hlavních městech konat debaty. Primárky pak vyvrcholí začátkem příštího roku, kdy budou po internetu volit členové i příznivci Zelených starší 16 let. Vzejde z nich tandem, přičemž alespoň jeden z kandidátů bude žena.

Společně povedou kampaň do parlamentních voleb, jeden z nich se také stane kandidátem na předsedu komise.

Autor: Martin ValešFoto: archiv Evropského parlamentu , Lucie Pařízková, carnotdigital (CC BY-SA 3.0), www.europeangreens.eu

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ