Británie chce zahájit vyjednávání o svém odchodu z Evropské unie, až zbylá sedmadvacítka přijme politický rámec rozhovorů, jak jej minulý týden navrhl šéf Evropské rady Donald Tusk. Britská premiérka Theresa Mayová se tak vyjádřila při čtvrtečním setkání s Tuskem v Londýně, informovalo britské zastoupení při EU.
"Premiérka zopakovala přání Británie zajistit hluboké a zvláštní partnerství s Evropskou unií po britském odchodu," sdělila v komuniké mluvčí britského zastoupení v Bruselu Alexandra Knaptonová. Podle ní Mayová "vzala na vědomí konstruktivní přístup" návrhu politického rámce rozhovorů o brexitu, který minulý pátek představil Tusk.
Formálně jednání začnou, až zbylých 27 členských států daný rámec schválí. Tusk k tomu řekl, že "hlavní směry vyjednávání" mají být přijaty ostatními zeměmi na summitu v Bruselu, který se bude konat 29. dubna.
"Oba představitelé se shodli, že tón (dnešní společné) diskuze byl pozitivní na obou stranách, a shodli se, že se budou snažit být i nadále v úzkém kontaktu, až se budou jednání rozvíjet," uvádí se také v britském prohlášení.
Mayová se zmínila o ožehavé otázce Gibraltaru, v níž se stanovisko Británie nemění. Nehodlá o otázce jeho suverenity jednat "bez souhlasu jeho obyvatel". Na Gibraltar si dělá historický nárok Španělsko, přestože obyvatelé Gibraltaru v nedávném referendu hlasovali o setrvání ve svazku s Británií.
Tusk s Mayovou také projednával program příštího summitu Evropské unie s ohledem na to, že Británie bude v příštích dvou letech stále ještě plnoprávným členem unie.
Tusk minulý týden upozornil, že rozhovory mezi Evropskou unií a Británií o brexitu by se měly nejprve zabývat především rozvázáním vzájemných vztahů a zajištěním právní jistoty pro občany, firmy a mezinárodní partnery. Až poté, co bude v této oblasti dosaženo "dostatečného pokroku", budou možné přípravné a předběžné diskuse o budoucích obchodních vztazích. Návrh politického rámce rozhovorů předpokládá postup jednání v několika fázích.
"Zahájení paralelních vyjednávání o všech tématech ve stejnou dobu, jak někteří v Británii navrhli, nebude," prohlásil před týdnem Tusk. EU ale podle něj sdílí britskou touhu udržet silné vzájemné vztahy i po brexitu. Věcí prvořadé důležitosti je pak ochrana občanů EU žijících a pracujících v Británii a Britů v EU, upozornil tehdy novináře Tusk.
Mayové oficiálně oznámila britský záměr opustit unii minulou středu. Dopis, kterým tak učinila, se ale zmiňoval o možnosti souběžných jednání o podobě britského odchodu i o budoucích vztazích.