Země EU si z Řecka a Turecka přerozdělily 12 tisíc lidí

Zahraničí
8. 2. 2017 14:20
Uprchlíci (ilustrační foto).
Uprchlíci (ilustrační foto).

V rámci programu přerozdělování žadatelů o azyl z Itálie a Řecka převzaly ostatní země Evropské unie v prosinci a lednu 3813 osob, celkový počet tak dosáhl 11 966. Plyne to z nejnovějších údajů, které ve středu zveřejnila Evropská komise. Po více než roce existence dvouletého plánu tak nebyla z předpokládaného počtu 160 tisíc lidí do jiných zemí unie přesunuta ani desetina.

První místopředseda komise Frans Timmermans poznamenal, že přes zvyšující se závazky zemí i každoměsíční počty přerozdělených, není rychlost dostatečná, především vzhledem k situaci uprchlíků v Řecku. "Děláme, co můžeme, abychom pomohli zlepšit řeckým úřadům podmínky," poznamenal. Pokud tamní situaci ostatní státy unie kritizují, měly by právě v relokacích žadatelů udělat více.

Úspěšná migrační politika podle něj nemůže být složena jen z lepší ochrany hranic, snahy zlepšit situaci v krizových oblastech a boje s převaděči. "Pokud vynecháte prvek solidarity mezi členskými státy, ostatní nestačí," myslí si Timmermans.

Přímo z krizových zemí, v posledních týdnech hlavně z Turecka, Jordánska a Libanonu, ale bylo do unie přesídleno už 13.968 z dohodnutých 22.504 osob s nárokem na mezinárodní ochranu. Útočiště našli ve 21 zemi EU, včetně České republiky. Bylo mezi nimi také 487 syrských uprchlíků z táborů v Turecku.

Program má zajistit legální cestu do Evropy pro ty, kdo mají právo na mezinárodní ochranu, a v členských zemích vyvolává méně kontroverzí než program "přerozdělování uprchlíků podle kvót".

V něm byl v prosinci relokován rekordní počet osob jak z Itálie (764) tak z Řecka (1162), v lednu pak z Itálie 551 a z Řecka 1131 lidí.

Negativní postoj především východoevropských zemí k tomu přerozdělování žadatelů o azyl se ale nemění. Evropská komise ale podle Timmermanse nehodlá v této chvíli státy k plnění závazků tlačit právní cestou. Na přerozdělení se země EU dohodly přes odpor Česka a některých dalších středo a východoevropských zemí.

"Mohli bychom začít řízení (pro porušení unijních pravidel), ale mám vážné pochyby, že by to v krátké době nějak uprchlíkům pomohlo. Můžeme to dát k soudu a členský stát stejně po celou dobu neudělá nic," poznamenal.

Komise se podle něj v této otázce snaží chovat pragmaticky a na členské země tlačit především v politické rovině přes to, že na zahájení příslušné právní procedury má právo. "Je nefér to nechat jen na Řecku a Itálii, myslím, že odpovědnost za to, co se země rozhodly udělat, by měla být kolektivní," dodal.

V prosinci 2016 komise vyzvala členské státy, aby své úsilí o přerozdělování zvýšily a měsíčně relokovaly celkem 1000 osob z Itálie a 2000 z Řecka.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Karel ŠANDA

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ