Představitelé největších světových hospodářských mocností se dnes v italské Aquile zavázali poskytnout 20 miliard dolarů (370 miliard Kč) na pomoc zemědělcům v chudých zemích. Chtějí tak podpořit produkci v těchto státech v rámci úsilí Západu v boji proti hladu ve světě. Původně se očekávalo, že průmyslové země poskytnou 15 miliard dolarů (277,5 miliardy Kč).
Podle společné deklarace budou peníze vynakládány v průběhu tří let. Ne všechny tyto peníze jsou nové - několik zemí již přislíbilo pomoc Africe před čtyřmi lety.
Návrh byl předložen na závěr třídenního jednání skupiny osmi průmyslově nejvyspělejších zemí v italské Aquile. Dokument podpořilo rovněž dalších 19 států, včetně afrických zemí, které se summitu zúčastnily.
ČTĚTE TAKÉ: Aktivisté obsadili před summitem G8 čtyři elektrárny
Cílem této strategie je umožnit chudým zemědělcům, aby produkovali více potravin prostřednictvím zvyšování své produktivity, a chudé země tak měly více vlastních zdrojů potravin. Jde o novou strategii v přístupu k zajištění potravinové bezpečnosti, jejíž nedostatek se ukázal být rostoucí hrozbou politické stability.
Předseda Mezinárodního fondu pro zemědělský rozvoj (IFAD) Kanayo Nwanze řekl, že pro tuto pomoc budou využity stávající instituce, pravděpodobně agentury OSN, Světová banka a Africká rozvojová banka.
Miliarda lidí hladoví
Ve světě je podle IFAD na 500 milionů drobných rolníků produkujících 80 procent potravin, které obyvatelstvo světa potřebuje. Cílem strategie je spíše těmto zemědělcům v chudých zemích pomoci zvýšit výrobu, než jim dodávat potraviny.
Zvýšení produkce malých rolníků by mělo dlouhodobý pozitivní dopad na boj proti hladu světě, na oblastní obchod a nakonec by přispěla i k poklesu přistěhovalectví do Evropy a do dalších bohatých zemí, uvedli experti.
Potravinová bezpečnost, tedy zajištění adekvátního přístupu k potravinám, je klíčová i pro politickou situaci v chudých zemích. Vysoké ceny v některých loni vedly k hladovým bouřím, například v Egyptě, v Senegalu a na Haiti.
Ceny sice od poloviny loňského roku, kdy byly nejvyšší, poklesly, ale i tak zůstávají vysoké. Podle nedávného odhadu Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) trpí miliarda obyvatel planety hladem.
Průmyslové země dnes rovněž oznámily posílení spolupráce vedoucí ke zlepšení přístupu k vodním zdrojům na africkém kontinentu.