Maurice Papon, který byl pro Francouze symbolem kolaborace s nacisty za druhé světové války, zemřel v sobotu ve věku 96 let na klinice u Paříže. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na jeho právníka.
Papon byl v roce 1998 odsouzen k desetiletému vězení za podíl na deportaci 1690 židů z oblasti Bordeaux, kde byl za války generálním tajemníkem prokuratury, do německých vyhlazovacích táborů. Byl však propuštěn již v roce 2002 na základě zákona, který umožňuje předčasně pustit na svobodu nemocné a staré vězně.
Minulý týden byl Papon hospitalizován pro srdeční problémy a toto úterý se podrobil operaci, o níž první zprávy hovořily jako o úspěšné. Zemřel v sobotu odpoledne ve spánku na klinice v Pontault-Combault poblíž Paříže.
Kolaborace s Němci Paponovi po válce nezabránila v úspěšné politické kariéře. Byl prefektem v Alžírsku a v letech 1958 až 1967 pařížským policejním prefektem. V této funkci dal krvavě potlačit demonstraci za nezávislost Alžírska. Později byl poslancem a v letech 1978 až 1981 dokonce ministrem rozpočtu. Byl mimo jiné nositelem Řádu čestné legie.
V roce 1981 zveřejnil týdeník Le Canard enchaîné dokumenty, které ho usvědčovaly z podílu na deportacích židů z Bordeaux. Po mnoha průtazích se případ dostal před soud v roce 1997. Po odsouzení se Papon nějakou dobu skrýval a nakonec strávil ve vězení tři roky. Svou vinu až do smrti popíral. Jeho pokus dosáhnout nového procesu zmařil v roce 2004 kasační soud, když odmítl jeho zmateční stížnost.
Papon byl jediný vysoký představitel kolaborantského vichystického režimu, který byl z podílu na zločinech proti lidskosti usvědčen. Jeho právník dnes řekl, že i když byl Papon stíhán pro podíl na zatčení, únosu a zavraždění víc než 1600 osob, rozsudek byl nakonec založen na případech 43 osob.
Papon byl znám jako chladný a povýšeně vystupující člověk, jenž si zakládal na své kariéře vysokého státního úředníka. V roce 2004 byl odsouzen k pokutě 2500 eur (70 tisíc korun) za nelegální nošení Řádu čestné legie, který mu byl v roce 1999 odňat.
Foto: AP