Hlavní strana > Zahraničí > Evropa
Ústřední postava 1989
Zemřel bývalý německý ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher
01.04.2016 12:40
Ve věku 89 let zemřel bývalý německý ministr zahraničí a předseda liberální Svobodné demokratické strany (FDP) Hans-Dietrich Genscher. Oznámila to jeho kancelář v Bonnu. Genscher byl jednou z ústředních postav politických změn ve střední Evropě v roce 1989 a následného znovusjednocení Německa.
Genscher zemřel v noci "obklopen rodinou" ve svém domě ve Wachtbergu na západě Německa. Podlehl selhání srdce. Genscher dlouhodobě trpěl srdeční arytmií a v minulosti prodělal nejméně jeden infarkt.
Jako šéf diplomacie Genscher působil v letech 1974 až 1992 v kabinetech Helmuta Schmidta a Helmuta Kohla. Ve své funkci usiloval mimo jiné o prohlubování spolupráce Západního Německa se státy východního bloku. V roce 1989 se podílel i na událostech souvisejících s pádem komunistických režimů ve střední a východní Evropě. Klíčovou roli pak sehrál hlavně v procesu následného znovusjednocení Německa.
Už ve vládě Willyho Brandta zastával Genscher v letech 1969 až 1974 post ministra vnitra. V letech 1974 až 1985 byl také předsedou FDP.
Jeden z nejslavnějších proslovů ve své kariéře Genscher pronesl 30. září 1989 na balkónu západoněmeckého velvyslanectví v Praze. Asi čtyřem tisícům uprchlíků z tehdejší Německé demokratické republiky (NDR) shromážděným na zahradě Lobkowiczkého paláce toho dne oznámil, že jejich cesta na západ je volná.
"Milí krajané, přišli jsme k vám, abychom vám sdělili, že váš odjezd...," řekl tehdy Genscher před tím, než ho přerušil jásot shromážděných východních Němců. Sám Genscher v roce 1952 uprchl z NDR přes Západní Berlín do Spolkové republiky Německo.
V roce 1992 se Genscher vzdal vládních úřadů, o rok později opustil i Spolkový sněm a stáhl se do ústraní. Nadále se ale vyjadřoval k aktuálním politickým tématům.
V první reakci na zprávu o úmrtí německá spolková vláda označila Genschera za "velkého státníka". Liberální politik podle mluvčího kabinetu Georga Streitera ovlivnil německé dějiny více než kdokoli jiný a byl "velkým Evropem a velkým Němcem".
"Genscher psal dějiny a formoval naši zemi. Vděčíme mu za hodně. Náš smutek nemůže být větší," uvedl v reakci na úmrtí na twitteru současný předseda FDP Christian Lindner. "Po Guidovi Westerwellem ztrácíme další naši velkou osobnost," dodal s odkazem na nedávnou smrt bývalého předsedy FDP a německého šéfdiplomata. Expředseda FDP Philipp Rösler ve své reakci vyzdvihl Genscherovy "zásluhy o Německo, o Evropu a o svět".
Hans-Dietrich Gensher - kariéra Liberální německý politik Hans-Dietrich Genscher, který zemřel ve čtvrtek 31. března ve věku 89 let, byl předsedou své strany 11 let a poslancem parlamentu 33 let. Ve spolkové vládě zasedal déle než dvě desetiletí, převážně ve funkci vicekancléře a ministra zahraničí. Za uznávaného komentátora politického dění platil i poté, co v květnu 1992 odešel do důchodu.
Za svoji dlouhou kariéru ve vysoké politice zažil Genscher ledacos - jako ministr vnitra například tragický útok palestinského teroristického komanda na izraelské olympioniky v Mnichově, jako ministr zahraničí i zvraty studené války, rozpad sovětského bloku a sjednocení Německa, ale také začátek krvavých válek v bývalé Jugoslávii. Přesto, že se pravidelně umisťoval v čele žebříčku nejpopulárnějších politiků a přisuzuje se mu výrazný podíl na evropské integraci i na reformním procesu v postkomunistických zemích, nebývá jeho působení v bonnské politice hodnoceno vždy zcela kladně.
Gensherismus Ne nadarmo se například v Německu vžil pojem "genscherismus" pro obratné lavírování a umění být se všemi zadobře. K jeho nejkontroverznějším krokům bezpochyby patřila "změna aliancí" v roce 1982, kdy jím vedená Svobodná demokratická strana (FDP) přeběhla od koaliční Sociálnědemokratické strany (SPD) ke konzervativní CDU/CSU, a umožnila tím vznik prvního kabinetu kancléře Helmuta Kohla. Hans-Dietrich Genscher, který jako nikdo jiný dokázal úspěšně proplouvat úskalími spolkové i mezinárodní politiky, se narodil 21. března 1927 v Reidenbugu poblíž Halle, jeho otec byl právní zástupce. Ke konci druhé světové války byl jako mladík povolán nejprve k pracovním oddílům a protiletecké obraně, později i do řádné armády. Po válce skončil na několik týdnů v anglickém a americkém zajetí. Dlouhodobě se léčil kvůli onemocnění tuberkulózou, v roce 1946 nicméně zahájil po složení maturity studia na univerzitách v Halle a Lipsku a záhy se i zapojil do aktivit východoněmecké Liberálně-demokratické strany (LDP). Již tři roky nato však emigroval do západního Německa, kde vzápětí vstoupil do liberální FDP. V roce 1954 promoval v Hamburku a zahájil právní praxi v Brémách. Genscherova politická kariéra nabrala obrátky v polovině 60. let. Nejprve byl zvolen poslancem Spolkového sněmu (zákonodárcem zůstal do roku 1998), v roce 1969 již zasedl ve vládě Willyho Brandta jako ministr vnitra. Poté, co se tehdejší ministr zahraničí Walter Scheel stal v roce 1974 spolkovým prezidentem, převzal Genscher v novém kabinetu zahraniční resort, v jehož čele zůstal 18 let.
Výrazný na východ Z titulu své funkce se výrazně podílel na německé východní politice i na vytváření evropských struktur. V září 1989 pronesl na balkoně západoněmeckého velvyslanectví v Praze svůj asi nejemotivnější projev. Čtyřem tisícovkám uprchlíků z komunistické NDR tehdy oznámil, že jejich cesta na Západ je volná. Uprchlíci dostávali okamžitě západoněmecké pasy a sociální podporu. "Byl to nejkrásnější a nejšťastnější den v mém politickém životě," prohlásil Genscher při vzpomínkové akci na stejném místě o 25 let později.
Otevřel Československo Západu Historickou událostí bylo i přestřižení drátů na česko-bavorském hraničním přechodu v Rozvadově, které Genscher provedl společně se svým československým protějškem Jiřím Dienstbierem před Vánocemi 1989. Symbolicky tak padla "železná opona". V roce 1992 na vlastní žádost z čela diplomacie odstoupil a byl zvolen čestným předsedou své strany. Při svém posledním projevu ve Spolkovém sněmu v dubnu 1998 vyzval k podpoře evropské integrace. Po odchodu z vysoké politiky se vrátil ke své právnické profesi a vedl poradenskou firmu nesoucí jeho jméno.
V roce 2013 se Genscher angažoval v případu uvězněného ruského podnikatele Michaila Chodorkovského, jenž byl v prosinci téhož roku nečekaně omilostněn ruským prezidentem. Na podporu ruského vězně se Genscher angažoval z humanitárních důvodů a na žádost Chodorkovského právníků. V rozhovoru s německými novináři řekl, že ho ruský prezident Vladimir Putin kvůli Chodorkovského kauze dvakrát přijal. Hans-Dietrich Genscher byl dvakrát ženatý, z prvního manželství měl dceru Martinu. Napsal několik odborných publikací a byl nositelem řady německých i zahraničních vyznamenání a čestných doktorátů z prestižních univerzit.
|
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.
1