Samuel Kunz, bývalý dozorce z koncentračního tábora Belzec, obžalovaný z podílu na vraždě 430 tisíc Židů, zemřel ve věku 89 let, aniž se musel před soudem zpovídat ze svých zločinů. Potvrdil to soud v Bonnu, před kterým měl být bývalý nacista souzen.
Kunz, který jako svědek figuroval v procesu s jiným dozorcem v koncentračním táboře Johnem Demjanjukem, podle soudu zemřel minulý čtvrtek. Brzy měl sám také stanout před soudem.
"Soud se chystal k otevření procesu. Ten by býval mohl začít pravděpodobně v únoru v Bonnu," uvedl prokurátor Andreas Bendel.
Kunz byl od roku 1942 do roku 1943 šéfem dozorců v táboře Belzec ve východním Polsku okupovaném nacisty. Svou přítomností v táboře, kde zemřelo přes 430 tisíc lidí, převážně polských Židů, se nikdy netajil.
"Zjevně jsme viděli, že tu byli Židé vyhlazováni a pak rovněž spalováni. Denně jsme cítili zápach," řekl Kunz. Údajně se podílel na zahánění zajatců do plynových komor a likvidaci jejich těl v hromadných hrobech.
Třetí nejhledanější
Na seznamu nejhledanějších nacistických zločinců střediska Simona Wiesenthala, které se zabývá jejich vyhledáváním, byl Kunz na třetím místě. Podle Efraima Zuroffa z Wiesenthalova střediska je velmi frustrující, že Kunz zemřel před zahájením procesu. Jeho obviněním byl prý ale zjednán spravedlnosti průchod alespoň v určité míře.
Kunz měl být souzen za vraždy židovských vězňů v období, kdy byl dozorcem v táboře Belzec. Byl také obviněn z vraždy desítky Židů při dvou oddělených incidentech, rovněž v táboře Belzec. Případ byl vyšetřován v Bonnu, protože Kunz bydlel na předměstí bývalé německé metropole.
Demjanjuk je souzen od 30. listopadu 2009 kvůli podezření, že jako dozorce ve vyhlazovacím táboře Sobibor na území nacisty okupovaného Polska napomohl k vraždě 28 060 lidí. Mělo se to stát od konce března do konce září 1943, kdy byl v táboře dozorcem.
V obou případech postupovala obžaloba stejně: vycházela ze skutečnosti, že obžalovaní byli táborovými dozorci, a dospěla k závěru, že nemohli nevědět o zločinech, které se tu páchaly. Nesou tedy za tyto zločiny odpovědnost.
"Po desetiletích, kdy tento muž žil svobodně v Německu, se zdálo, že konečně bude proces. Nyní se tak samozřejmě nestane," řekl Efraim Zuroff. "Jedinou útěchou je to, že byl obviněn, že se na něho ukázalo prstem. To byla v určité míře spravedlnost," dodal.
Od poválečného norimberského procesu, v němž byli souzeni vysocí představitelé nacismu, projednávaly německé úřady 25 tisíc spisů údajných válečných zločinců, nejčastěji to však nevedlo k procesu.
V posledních letech bylo obviněno několik mužů většinou kolem devadesáti let. Organizace obětí nacismu to uvítaly.