Zemřel dozorce, jenž měl na svědomí statisíce Židů

Zahraničí
22. 11. 2010 15:11
Z koncentračního tábora Belzec nezbyly než hroby a pozdější památníky.
Z koncentračního tábora Belzec nezbyly než hroby a pozdější památníky.

Samuel Kunz, bývalý dozorce z koncentračního tábora Belzec, obžalovaný z podílu na vraždě 430 tisíc Židů, zemřel ve věku 89 let, aniž se musel před soudem zpovídat ze svých zločinů. Potvrdil to soud v Bonnu, před kterým měl být bývalý nacista souzen.

Kunz, který jako svědek figuroval v procesu s jiným dozorcem v koncentračním táboře Johnem Demjanjukem, podle soudu zemřel minulý čtvrtek. Brzy měl sám také stanout před soudem.

"Soud se chystal k otevření procesu. Ten by býval mohl začít pravděpodobně v únoru v Bonnu," uvedl prokurátor Andreas Bendel.

Kunz byl od roku 1942 do roku 1943 šéfem dozorců v táboře Belzec ve východním Polsku okupovaném nacisty. Svou přítomností v táboře, kde zemřelo přes 430 tisíc lidí, převážně polských Židů, se nikdy netajil.

"Zjevně jsme viděli, že tu byli Židé vyhlazováni a pak rovněž spalováni. Denně jsme cítili zápach," řekl Kunz. Údajně se podílel na zahánění zajatců do plynových komor a likvidaci jejich těl v hromadných hrobech.

Třetí nejhledanější

Na seznamu nejhledanějších nacistických zločinců střediska Simona Wiesenthala, které se zabývá jejich vyhledáváním, byl Kunz na třetím místě. Podle Efraima Zuroffa z Wiesenthalova střediska je velmi frustrující, že Kunz zemřel před zahájením procesu. Jeho obviněním byl prý ale zjednán spravedlnosti průchod alespoň v určité míře.

V likvidačním táboře likvidovali i Romy.Kunz měl být souzen za vraždy židovských vězňů v období, kdy byl dozorcem v táboře Belzec. Byl také obviněn z vraždy desítky Židů při dvou oddělených incidentech, rovněž v táboře Belzec. Případ byl vyšetřován v Bonnu, protože Kunz bydlel na předměstí bývalé německé metropole.

Demjanjuk je souzen od 30. listopadu 2009 kvůli podezření, že jako dozorce ve vyhlazovacím táboře Sobibor na území nacisty okupovaného Polska napomohl k vraždě 28 060 lidí. Mělo se to stát od konce března do konce září 1943, kdy byl v táboře dozorcem.

V obou případech postupovala obžaloba stejně: vycházela ze skutečnosti, že obžalovaní byli táborovými dozorci, a dospěla k závěru, že nemohli nevědět o zločinech, které se tu páchaly. Nesou tedy za tyto zločiny odpovědnost.

"Po desetiletích, kdy tento muž žil svobodně v Německu, se zdálo, že konečně bude proces. Nyní se tak samozřejmě nestane," řekl Efraim Zuroff. "Jedinou útěchou je to, že byl obviněn, že se na něho ukázalo prstem. To byla v určité míře spravedlnost," dodal.

Od poválečného norimberského procesu, v němž byli souzeni vysocí představitelé nacismu, projednávaly německé úřady 25 tisíc spisů údajných válečných zločinců, nejčastěji to však nevedlo k procesu.

V posledních letech bylo obviněno několik mužů většinou kolem devadesáti let. Organizace obětí nacismu to uvítaly.

Další čtení

Dvanáct amerických států žaluje Trumpovu administrativu za uvalení cel

Zahraničí
23. 4. 2025
ilustrační foto

Slovensko nechá zkoumat vakcíny proti covidu-19, které kritizuje zmocněnec vlády

Zahraničí
23. 4. 2025
Donald Trump

Obliba Donalda Trumpa u Američanů klesá. Nevěří mu hlavně v ekonomice

Zahraničí
23. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ