Ženy vydělávají méně než muži. Pindy politiků a novinářů?

Zahraničí
28. 1. 2013 07:15
Ženy nejsou možná zase takové chudinky, jak se zdá.
Ženy nejsou možná zase takové chudinky, jak se zdá.

Ženy, zaznívá už dlouho z mainstreamových médií a úst části politiků(ček), jsou v muži ovládané společnosti obvykle všelijak znevýhodňovány, vpravdě vykořisťovány a méně placeny. Byť vykonávají stejnou práci jako muži. Že to ve skutečnosti není nebo nemusí být pravda, o tom už se (téměř) nemluví. K tomu, že ženy nejsou zdaleka nebo vůbec takové chudinky, nyní dospěl Institut německého hospodářství (IW).

Obraz věčně přepláceného silnějšího pohlaví na straně jedné a věčně nedoceněného a odstrkovaného, hlavně z vedoucích funkcí, pohlaví slabšího patří k hýčkaných mýtům politicky korektních společností.

Zdůrazněme však, že citovaná studie IW se věnuje situaci v Německu. Ostatně v zemi, na jejíž adresu český eurokomisař pro zaměstnanost, sociální záležitosti a rovné příležitosti Vladimír Špidla kdysi řekl, že ženské plémě v ní vydělává v průměru a celou čtvrtinu méně než muži. Nehraničí to už s otroctvím? ptá se ironicky článek na německém zpravodajském webu Kopp Online.

Tak jak to tedy je? Méně, stejně nebo více?Jak známo, dodává, naši důvěru mívají jen statistiky, které sami zfalšujeme anebo si je po svém interpretujeme. Z tohoto důvodu sklidil kritiku výzkum, jehož výsledky byly zveřejněny 14. ledna 2013 a o němž jste nejspíše nic nezaslechli.

Žádný div, německá média ho v podstatě ignorovala.

Studie zpracovaná Institutem německého hospodářství (IW) se jmenuje "Perspektivy zaměstnanosti žen". Rozdíl mezi platy mužů a žen podle ní není, jak se často hlásá, 25, 20 či 15 procent, ale méně než dvě procenta! Jak k tomu v IW dospěli?

Mimo jiné přestali míchat hrušky s jablky, třeba v kariérách obou pohlaví.

Koneckonců, nelze klást rovnítko mezi ženou, v jejíž pracovním životě jsou dlouhé mezery, a mužem, jenž pracuje nepřetržitě tři desítky let a postupně si zvyšuje svou kvalifikaci. A tím se mu zvyšuje i plat.

Experti z IW zohlednili řadu faktorů: práci na částečný úvazek, vzdělání nebo dobu strávenou v určitém zaměstnání. Například částečný úvazek se promítá do kariéry a platu podobně negativně jako krátké působení ve firmě. Tím se rozdíl výše platů snižuje z 25 na 11 procent.

Do svých propočtů výzkumníci dále zahrnuli i přestávky v práci podmíněné rodinou, třeba starost o dítě. Výsledek?

Konec "diskriminace" žen v americké armádě. Budou moci vyrážet na zteč v boji.Rozdíl v platech se zmenšuje tím více, čím kratší dobu zůstanou ženy doma. Pokud jejich pauza v práci dosáhne maximálně 18 měsíců, snižuje se rozdíl jejich platu s mužem z 11 na dvě procenta.

To znamená, že nerovnost mezi platy mužů a žen existuje jen na první pohled. není to tedy tak, že hospodářství považuje ženy za lidi druhé kategorie.

Ženy prostě mívají jiný průběh pracovní kariéry než muži, což vyplývá například z toho, že těmi, kdo přivádějí děti na svět,  jsou ženy. A jsou to ony, kdo se o ně především starají.

Podle profesora Michaela Hüthera, jenž studii IW představil, patří Německo v rozporu s politicky korektní propagandou k zemím, v nichž ženy v otázce platu nečelí nespravedlivému a nerovnému zacházení. Skandál se prostě a jednoduše nekoná...

Autor: - pp -Foto: Pentagon , Profimedia

Další čtení

Duka se Slovákům omlouval za Čechy, kteří je poučují o demokracii, píší média

Zahraničí
5. 7. 2025

Miliardář Musk oznámil vznik nové strany v USA, ponese název Amerika

Zahraničí
5. 7. 2025

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ