Židé opouštějí Británii. Kvůli brexitu

Zahraničí
7. 11. 2016 20:02
Brexit (ilustrační foto).
Brexit (ilustrační foto).

Potomci Židů, kteří utekli před nacismem do Británie, po brexitu hromadně žádají o německé pasy. Berlín zaznamenal dvacetinásobný nárůst žádostí o občanství - důvodem je strach z izolace Británie a vzestup rasismu.

Anketa:

Má po brexitu následovat i czexit - tedy odchod České republiky ze struktur Evropské unie?

Jméno žurnalisty a spisovatele Thomase Hardinga je v Británii dobře známo. Dnes osmačtyřicetiletý autor píše o tom, co je mu nejbližší - nacismus, Židé, jejich emigrace a návrat. Uvedl se knihou Hanns a Rudolf, životními příběhy poručíka Hannse Alexandera, německého Žida v britské uniformě, který těsně po válce vyšetřuje zločiny velitele Osvětimi Rudolfa Hösse. O Hardingově osobním dilematu spojeném se současnými událostmi pak vypovídá jeho poslední kniha Dům u jezera. Vybudoval ho Hardingův pradědeček Alfred Alexander, lékař, mezi jehož pacienty patřili třeba vědec Albert Einstein nebo zpěvačka Marlene Dietrichová. Nacisté majetek zkonfiskovali a část rodiny poslali do koncentráku, šest členů nepřežilo, babička a dědeček se zachránili útěkem do Británie. Harding vzpomíná, že doma se nesměly kupovat německé výrobky a na dovolenou se jezdilo kamkoli po Evropě s výjimkou Německa. Až teprve na sklonku života se babička Elsie rozhodla ukázat Thomasu Hardingovi a jeho šesti bratrancům město svého mládí a odtud taky spisovatel čerpal inspiraci ke své knize.

Německé úřady nyní zpracovávají na 400 žádostí o občanství z řad Britů a dalších 100 lidí o ně hodlá požádat v nejbližší době. Pomáhá jim Asociace německých uprchlíků. "Vznikli jsme proto, abychom před více než 70 lety umožňovali běžencům usadit se tu. Teď jsme v situaci, kdy jim kvůli současnému vývoji v Británii asistujeme při získávání německého a rakouského občanství," řekl listu The Guardian šéf organizace Michael Newman. Sami potomci Židů německý přístup vesměs oceňují a pochvalují si, že  se tamní společnost poučila a do jisté míry zbavila antisemitismu a xenofobie.

Někteří z židovských žadatelů o azyl si naopak stěžují na atmosféru v Británii. "Jsme šokováni nárůstem rasismu a nemyslím si, že nás jako Židů se to nebude týkat," říká Rachel Housemanová, podle níž problémy může způsobit cizí jazyk a odlišný vzhled. "Můžete slyšet o různých incidentech," řekl německému rádiu Deutsche Welle židovský mladík jménem Jonathan: "Stačí, když začnete mluvit a slyší váš cizí přízvuk."

* Jak vychází Německo vstříc uprchlíkům před nacistickým režimem?

* Jak se dnes jejich potomci vyrovnávají s obrovským rozsahem a krutostí nacistických zločinů?

* Kolik britských Židů se chystá odjet kvůli brexitu ze země?

Časopis Týden.Odpovědi na tyto otázky a celý text článku najdete v nejnovějším čísle časopisu TÝDEN, které je právě v prodeji.

Autor: Tomáš VlachFoto: ČTK , PA/Daniel Leal-Olivas

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ