Židé v Osvětimi si připomněli oběti holokaustu
21.04.2009 21:15
Židé z celého světa se dnes sjeli do někdejšího vyhlazovacího tábora v jihopolské Osvětimi, kde uctili památku obětí holokaustu. V čele takzvaného Pochodu živých šel izraelský vicepremiér Silvan Šalom, který přijel na místo, kde nacisté během druhé světové války zavraždili více než milion osob, aby prohlásil: "Nikdy více!".
Před zahájením pochodu u vstupní brány s nápisem "Arbeit macht frei" ("Práce osvobozuje") Šalom k nacistickému režimu Adolfa Hitlera přirovnal Írán. "To, oč se nyní Írán snaží, se příliš neliší od toho, co židovskému národu udělal Hitler před 65 lety," řekl Šalom. Zdůraznil, že svět se musí sjednotit, aby Írán zastavil.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v pondělí na ženevské konferenci OSN proti rasismu ve svém projevu označil Izrael za zemi s rasistickou vládou.
Většina mladých lidí, kteří do Osvětimi přijeli, slova izraelského vicepremiéra ocenila. Přes sedm tisíc osob se poté vydalo na dávnou cestu smrti z někdejšího vyhlazovacího tábora do tři kilometry vzdálené Březinky, kde se nacházely plynové komory. Lidé, mezi kterými bylo i několik bývalých osvětimských vězňů, se po cestě modlili a zpívali.
Zároveň byla předčítána jména těch, kteří nepřežili. Byli mezi nimi i českoslovenští občané. Podle historiků jich transportovali nacisti do Osvětimi okolo padesát tisíc, smrti uniklo jen šest tisíc. Mezi oběťmi bylo také pět tisíc českých Romů.
Symbol zla
Pod vlajkami Izraele, Spojených států, Polska, Maďarska či Austrálie došli za slunečného dne účastníci pochodu přes "bránu smrti" do areálu v Březince, kde zůstaly kromě ostnatých drátů i zbytky po plynových komorách a krematoriích a několik dřevěných baráků. Tradiční vzpomínkovou akci, která se koná v památný den obětí holokaustu, ukončil kadiš, neboli modlitba za mrtvé.
Kolik lidí přišlo v Osvětimi o život, je podle historiků těžké odhadnout, protože nacisté se na konci války snažili za sebou zamést stopy a ničili dokumenty. Smrt v plynových komorách, upravených jako sprchy, podle odhadu odborníků našlo nejméně 1,1 milionu osob. Další nevydrželi utrpení, strádání a mučení.
V okolí Osvětimi vybudovali nacisti v letech 1940 až 1945 okolo 40 táborů. Místo se stalo symbolem největšího zla - bezprecedentního vyvraždění šesti milionů Židů za druhé světové války.
Pochod živých se poprvé uskutečnil v roce 1988 z iniciativy izraelského ministerstva školství. Od té doby každoročně přijíždějí do Osvětimi tisíce mladých Židů uctít památku svých předků.
Foto: Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.