Zkáza "francouzského Titaniku". Proč šla loď ke dnu?

Zahraničí
12. 1. 2020 06:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Jako francouzský Titanik je označována francouzská zaoceánská loď SS Afrique, která se potopila před sto lety, v noci z 12. na 13. ledna 1920, asi 40 kilometrů od západofrancouzského přístavního městečka Les Sables-d'Olonne při své cestě z Bordeaux do tehdy francouzského Dakaru.

Nejhorší civilní lodní katastrofa ve francouzských dějinách si vyžádala téměř 700 obětí. Zkázu lodi v rozbouřených vodách Biskajského zálivu přežilo jen 36 lidí.

Loď patřila francouzské společnosti Chargeurs a na vodu byla spuštěna v roce 1907 v Británii. Na palubě se 9. ledna sešla pestrá společnost cestujících, jako byli úředníci koloniální správy, misionáři, francouzští vojáci nebo obyvatelé tehdejších francouzských kolonií. Již po vyplutí se podle přeživších členů posádky začala ve strojovně přetížené lodi objevovat voda a 12. ledna se loď začala potápět. Kapitán lodi dal večer kolem osmé hodiny povel k evakuaci, ale mnozí cestující kvůli obrovským vlnám loď odmítli opustit. Ve tři hodiny ráno následujícího dne vyslala loď poslední žádost o pomoc.

Podle oficiálních stránek věnovaných katastrofě bylo na palubě 599 cestujících a 135 členů posádky. Zachránit se podařilo jen 36 lidí, většinou členů posádky.

Katastrofa ale záhy upadla v zapomnění, země se totiž stále vzpamatovávala z dopadů první světové války a zemi také čekaly za několik dní hojně sledované prezidentské volby.

Autor: ČTK Foto: , Pixaba.com/funnytools

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ