Zločinců ubývá, Němci přestavují věznice na byty

Zahraničí
28. 12. 2014 17:35
Věznice na frankfurtském předměstí Höchst.
Věznice na frankfurtském předměstí Höchst.

Věznice jako místo, které láká mladé rodiny. Tak lze shrnout trend, který se v posledních letech objevil na německém realitním trhu. Vzhledem ke klesajícímu počtu vězňů se totiž zmenšuje naplnění nápravných zařízení a o nevyužívané věznice se zajímají developeři, kteří dřívější cely přestavují na moderní apartmány.

Nejnovějším příkladem je věznice na frankfurtském předměstí Höchst. Prodej nápravného zařízení, které už tři a půl roku neslouží původnímu účelu, v říjnu hesenská vláda potvrdila developerské společnosti Krieger und Schramm. Developer se chystá strhnout zeď s žiletkovým drátem obepínající areál stejně jako několik budov; na revitalizovaném pozemku by pak mělo vzniknout přes sto bytů.

Podobnou proměnou prošla i věznice v braniborském městě Luckau, zhruba sto kilometrů jihovýchodně od Berlína. Zařízení přestalo původnímu účelu sloužit v roce 2005, v následujících letech investovala radnice společně s braniborskou zemskou vládou do jeho přestavby 12,8 milionu eur (353 milionů Kč). Nově vybudované byty se na trhu objevily loni v létě a díky obrovské poptávce byly ihned vyprodány.

"Byty jsou velmi atraktivní i díky své poloze, nacházejí se přímo v centru města. Stále se na nás obracejí zájemci," sdělila správkyně komplexu Bärbel Kohlstocková. "Lidé si jen těžko dokážou představit, že tu kdysi byla věznice. I díky tomu, že jsme na bývalém vězeňském dvoře vybudovali park a vysadili stromy," doplnila.

Zatímco někdejší věznice v Luckau láká k bydlení příjemným prostředím, majitelé rekonstruovaného nápravného zařízení v berlínské čtvrti Rummelsburg nabízejí nájemníkům příležitost žít na stejném místě, kde po pádu komunistického režimu v Německé demokratické republice nuceně přebýval i někdejší nejvyšší muž východního Německa Erich Honecker. Na rozdíl od Honeckera však mají nájemníci k dispozici moderní byty o několika pokojích a kolem jejich bydliště nestojí ochranná zeď, ale nově vybudované obchody.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ