Bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn se stal obětí spiknutí, jehož součástí byla pokojská, která v New Yorku tvrdila, že ji znásilnil. Je o tom přesvědčen francouzský novinář Michel Taubmann, který to vyjádřil v knize, jež se začala prodávat ve Francii. S podobnou tezí přišel nedávno i americký novinář Edward Epstein.
"Strauss-Kahn se stal obětí léčky. Tento muž nikoho neznásilnil v New Yorku, v Paříži ani nikde jinde... Jedná se o politickou aféru, ne o mravní aféru, a vyvolává otázky týkající se tajných služeb," napsal Taubmann, který pracuje pro televizní stanici Arte a řídí politický časopis Le Meilleur des mondes.
Autor knihy podle agentury AFP říká, že o tom, že nitky případu vedou do sídla vládní strany UMP prezidenta Nicolase Sarkozyho, informoval Strausse-Kahna francouzský komisař Jean-Christophe Lagarde, který byl nedávno obviněn v případu kuplířství v severofrancouzském městě Lille.
Strauss-Kahn v knize přiznává, že měl s newyorskou pokojskou styk, který byl ale nevynucený a neplacený. Pokojská Nafissatou Diallová, jejíž obvinění nakonec americký prokurátor označil za nepřesvědčivé, vešla do hotelového apartmánu bez pozvání a v nezvyklou dobu, zrovna když se Strauss-Kahn sprchoval. Jasně mu prý při setkání před koupelnou dala najevo, že chce sex. Taubmann také tvrdí, že pokojská asi také vzala v pokoji mobil, který přispěl ke Strass-Kahnově zatčení.
Také Epstein koncem listopadu dospěl k názoru, že mohlo jít o plánovanou akci s cílem Strausse-Kahna politicky odstranit. Popsal dění ze 14. května, kdy se měl Strauss-Kahn činu dopustit v hotelu Sofitel.
Ráno Strausse-Kahna informovala známá, která pracuje v pařížském sídle konzervativního Svazu pro lidové hnutí (UMP), že má asi problém se svým telefonem BlackBerry, protože nejmíň jeden ze vzkazů, který Strauss-Kahn tímto telefonem poslal, se dostal do UMP.
Telefon pak začal postrádat na cestě na letiště, po obědě s dcerou, s níž se sešel po údajném sexuálním činu v hotelu. Když telefon nenašla dcera v restauraci, kde s otcem obědvali a kam se vrátila přístroj hledat, zavolal Strauss-Kahn z jiného aparátu zpět do hotelu a upozornil, že tam asi zapomenul telefon. Zaměstnanec hotelu mu pak volal zpět a oznámil mu, že se přístroj našel. Navrhl, že mu ho nechá zavézt, a Strauss-Kahn mu řekl, kde právě je - byl u terminálu letu do Paříže a tam byl také zatčen.
Představitelé UMP a advokáti Diallové teorie o spiknutí rezolutně odmítli.
Strauss-Kahn kvůli obvinění odstoupil z čela MMF, ale má zničenou i politickou kariéru, protože původně byl nadějným prezidentským kandidátem francouzských socialistů pro volby na jaře 2012. V USA mu hrozil soud a trest 25 let vězení, avšak obvinění bylo nakonec staženo kvůli nedůvěryhodnosti údajné oběti Diallové, která byla jedinou svědkyní žalující strany.