V uprchlickém táboře Moria na řeckém ostrově Lesbos je po úterních násilných incidentech situace stále napjatá. Zoufalí běženci se snaží zabránit svému návratu do Turecka, jak předpokládá březnová dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem.
Jak napsal řecký deník Ethnos, je výbušná atmosféra ve sběrných táborech citelná již dlouhodobě s tím, jak uprchlíkům postupně s odmítáním jejich žádostí o azyl dochází, že se budou muset vracet.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33%
- Ano, už jsem pomohl/a. 33%
- Ne. 33%
Úterní nepokoje v Morii vypukly poté, co se po dvoutýdenní přestávce začali opět odvážet běženci do Turecka v rámci návratového programu. Nastala hádka mezi Pákistánci a Afghánci o to, která skupina bude naložena do lodi směřující zpět do Turecka jako první.
Olej do ohně přilila návštěva řeckého ministra pro migraci Jannise Muzalase a nizozemského státního tajemníka pro migraci Klaase Dijkhoffa. Když oba šli kolem plotu úseku pro mladistvé, křičeli na ně nezletilí běženci nejprve "Svobodu" a "Otevřete hranice". Poté po nich začali házet plastové lahve s vodou a další předměty. Oba činitelé se museli pod policejní ochranou stáhnout do bezpečí.
Asi 1500 z celkového počtu 3500 uprchlíků tábora se pak pokusilo prorazit plot. Také zapálili kontejnery s odpadky. Policie proti nim nasadila slzný plyn a použila proti nim i ohlušující granáty. Až teprve v průběhu večera se situace částečně zklidnila. Incidenty si vyžádaly deset zraněných.
Deportace
Vráceno do Turecka nakonec bylo pět desítek lidí a deportace má dále pokračovat. Nejklidnější jsou zatím syrští uprchlíci, kteří mají i při návratu do Turecka naději, že jim bude žádost o azyl kladně vyřízena a že se budou moci přece jen odstěhovat do některé ze zemí EU.
Napětí panuje také hlavně v severním Řecku u hranice s Makedonií. Uprchlíci protestovali v úterý i v táboře Cherso Kilkis, kde požadovali otevření hranic do zbytku Evropy a zlepšení ubytovacích podmínek.
Nejhorší je situace v táboře u příhraniční vesnice Idomeni, kde se tísní kolem 10 tisíc lidí. Řecké úřady se průběžně snaží odvážet uprchlíky do jiných lokalit. Kapacity náhradních táborů či ubytovacích zařízení jsou však malé, a tak jde všechno pomalu. Úřady naposledy slíbily přestěhovat aspoň polovinu lidí do pravoslavných Velikonoc, které letos spadají na přelom dubna a května.