Nadmíru pozitivně hodnotí dnešní německý tisk čtvrteční projev papeže Benedikta XVI. ve Spolkovém sněmu, kde promluvil jako úplně první hlava katolické církve. Komentátor Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) jej dokonce označuje za událost století. Projevy zahraničních představitelů v Bundestagu - dosud jich tam vystoupilo jen osm - jsou pečlivě sledovány a hodnoceny.
Zklamány papežovým vystoupením jsou naopak oběti sexuálního zneužívání v církevních zařízeních, které v ní postrádaly sebereflexi a jasné vyjádření k pedofilním hříchům církve. Jak ale podotýkají někteří komentátoři, papež se k těmto věcem může vyjádřit na jiné než parlamentní půdě.
Papež před poslanci mluvil o právu a politice, která mu má sloužit, a varoval před zneužíváním práva mocí. Zamýšlel se rovněž nad rovností lidí a přístupu k přírodě.
Podle FAZ to byla přiměřená témata pro projev hlavy Vatikánu v německém parlamentu. Vyzdvihl ale zejména samu skutečnost, že se konal.
"Vystoupení německého rodáka jako reprezentanta cizího státu, který ve své mateřštině vyzval krajany, aby naslouchali srdcem, to je přinejmenším událost století," soudí komentátor konzervativního listu.
A podivuje se nad skutečností, že Benediktův proslov bojkotovala téměř stovka poslanců. Většinu z nich však v lavicích nahradili bývalí poslanci, hlavně v řadách socialistů (SPD), takže řady zákonodárců nepůsobily prázdně.
Podle mnichovského deníku Süddeutsche Zeitung to byla jejich chyba, neboť papež pronesl "velkou a lidskou řeč, v níž se přihlásil k základním a lidským právům". Berliner Morgenpost zase míní, že to byl "skrz naskrz" politický projev, kterým překvapil své stoupence i odpůrce. "Svým věcným vystoupením v parlamentu zahanbil Benedikt dogmatiky ve všech táborech a dokázal, že náboženství a rozum se nevylučují," přidává se komentátorka týdeníku Die Zeit.
U tohoto papeže se poslanci mohli i smát, hodnotí Benediktovu řeč, při níž mluvil politikům do svědomí, velmi pozitivně i magazín Der Spiegel. Svatý otec si získal také srdce Zelených, jejichž roli v sedmdesátých letech minulého století výslovně pochválil.
Na konci papežoval vystoupení stáli a tleskali všichni poslanci, i ti kteří se předtím k vystoupení hlavy katolické církve na půdě Říšského sněmu vyjadřovali kriticky.
"Je to smutné. V Německu loni mluvily stovky odvážných, zraněných obětí sexuálního násilí o svém dětství, papež však nedokázal otevřeně hovořit o nejničivější krizi moderních církevních dějin," vyjádřila naopak zklamání z Benediktova projevu Barbara Blaineová, šéfka organizace SNAP, která sdružuje oběti zneužívání v církevních zařízeních.
"Čekali jsme papežovu řeč, v níž jasně popíše, jaké konkrétní akce a kroky budou podniknuty k zabránění budoucích sexuálních zločinů kněží a jejich zatajování. Nestalo se však nic," dodala Blaineová.
Matthias Katsch z německé organizace Hranatý stůl, která pomáhá stejně postiženým z jezuitských škol, v ní postrádal sebereflexi Benedikta XVI. jako nejvyššího představeného katolické církve. "Papež mluvil o moci a právu, své role toho nejmocnějšího se ale nedotkl," uvedl.