Zvláštní tribunál pro válečné zločince v Prištině neprošel

Zahraničí
26. 6. 2015 18:45
Kosovský parlament.
Kosovský parlament.

Kosovský parlament nepřijal novelu ústavy, která by umožnila vytvořit zvláštní soud pro potrestání místních pachatelů údajných válečných zločinů spáchaných během bojů kosovských Albánců se srbskými silami v letech 1998 až 1999.

Vládní návrh podpořilo 75 ze 120 poslanců, což nepostačovalo vzhledem k tomu, že změny v ústavě se schvalují dvoutřetinovou většinou.

Západní politici naléhali na kosovské vůdce, aby zvláštní soud vytvořili vzhledem k obviněním některých kosovských povstalců z obchodů s lidskými orgány, odebranými zajatým Srbům. Vůdci kosovských Albánců tato obvinění rozhořčeně popírají jako pokusy pošpinit jejich povstání.

Kosovská vláda nicméně pod západním tlakem hledala podporu pro návrh, kterému nakonec k přijetí chybělo pět hlasů hlasů. Soud měl sídlit v Nizozemsku, vzhledem k obavám ze zastrašování svědků a korupce v Kosovu.

Spojené státy a Evropská unie varovaly Prištinu, že kosovský neúspěch s vytvořením soudu povede k tomu, že se otázky chopí Rada bezpečnosti OSN - s nevyhnutelným zapojením srbského spojence, Ruska, které nezávislost Kosova odmítá.

"Nemáme co skrývat," prohlásil v parlamentní rozpravě šéf kosovské diplomacie a někdejší povstalecký velitel Hashim Thaçi. "Máme dvě možnosti: buď vytvoříme tento soud sami, společně s EU a USA, a skoncujeme s tímto problémem jednou provždy během tří až pěti let, anebo neuspějeme, půjde to do RB OSN, kde soud vytvoří odpůrci kosovské nezávislosti a potrvá to 15 až 20 let," varoval poslance.

"Tento soud přepíše dějiny, vyvolá dojem, že Albánci páchali zločiny, že jsme byli agresory," oponoval ministrovi jeden z opozičních poslanců.

Vedení kosovských Albánců v roce 2008 jednostranně vyhlásilo nezávislost na Srbsku poté, co Kosovo jako bývalá jihosrbská oblast bylo od ozbrojeného konfliktu v letech 1998 a 1999 pod mezinárodní správou. Konflikt, který si vyžádal životy asi 10.000 lidí, vypukl po ozbrojené vzpouře albánských separatistů. Bělehrad reagoval tvrdým zásahem armády a policie, který se zvrhl v etnickou čistku provázenou zločiny a který ukončil vojenský zásah NATO proti Srbsku. Bělehrad nezávislost Kosova odmítá uznat.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Nejméně 24 lidí přišlo o život při bleskových povodních v Texasu

Zahraničí
5. 7. 2025

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o daních a výdajích

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ