Florentská galerie uspořádá program o černošské kultuře

Zahraničí
6. 7. 2020 11:11
Florentská galerie uspořádá program o černošské kultuře.
Florentská galerie uspořádá program o černošské kultuře.

Galerie Uffizi ve Florencii plánuje ze svých sbírek vybrat devět mistrovských děl podtrhujících roli černochů a černošské kultury v období renesance. Galerie umístí na internet fotografie vybraných děl a uspořádá řadu debat a dalších akcí, informovala agentura Reuters.

Mezi obrazy bude například Portrét habešského krále, který vytvořil florentský malíř Cristofano dell'Altissimo nebo Klanění tří králů od Albrechta Dürera.

"Naší myšlenkou je nabídnout podněty pro nové myšlenky v diskusích na témata rasismu, které nyní plní přední strany novin a která stojí v centru pozornosti politických debat," uvedla galerie v prohlášení.

Sobotní zahajovací program zahrnuje koncert před obrazem Perseus osvobozuje Andromedu od umělce Piera di Cosima, v jehož popředí je černý hudebník. Zaměstnanci galerie také sdělili, že během léta se na facebooku s týdenním rozestupem objeví osm videopřenosů debat.

"Mistrovská díla (galerie Uffizi) promlouvají univerzálním jazykem, díky němuž můžeme nejen lépe porozumět jejich době, ale také budoucnosti, kterou chceme vytvořit," říká ředitel instituce Eike Schmidt.

Autor: ČTK Foto: , Instagram/uffizigalleries

Další čtení

Francii čekají rozsáhlé stávky a protesty proti škrtům v rozpočtu

Zahraničí
18. 9. 2025

Duma schválila odstoupení Ruska od evropské úmluvy proti mučení

Zahraničí
17. 9. 2025
Donald Trump

Trumpovu návštěvu Británie doprovází silné protesty. Nemají ho tam rádi

Zahraničí
17. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ