Téměř deset miliard dolarů (bezmála 190 miliard korun) dnes přislíbily vložit do fondu na boj proti AIDS, malárii a tuberkulóze světové velmoci, mezinárodní organizace a firmy. Fond je tak z velké části zajištěn na další tři roky dopředu, a je pravděpodobné, že další státy se s nabídkou pomoci ještě přihlásí. Výsledek dárcovské konference v Berlíně podle místních médií překvapil i ty největší optimisty.
Podle zástupců Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS) bylo do světového fondu pro boj proti AIDS, tuberkulóze a malárii na jeho hlavní konferenci přislíbeno v přepočtu 6,8 miliardy eur. Své případné nabídky přitom zatím nepotvrdily dárcovské země, jako jsou Japonsko a Spojené státy, takže celková suma by se ještě měla navýšit.
Před oznámením výsledků berlínské konference se veřejně proklamovaná očekávání pohybovala kolem osmi miliard eur. Fond však na pokrytí potřebných nákladů údajně potřebuje 12 až 18 miliard dolarů.
Své přísliby dnes přednesly země ze skupiny průmyslově nejvyspělejších států a Ruska (G8), OSN, nevládní organizace, firmy a nadace. Oznámená výsledná suma činí z dnešní dárcovské konference údajně největší jednorázovou iniciativu financování svého druhu na světě.
S přislíbenými prostředky bude možné v příštích letech zachránit životy dalších mnoha milionů lidí, řekl dnes v Berlíně předseda dárcovské konference, bývalý generální tajemník OSN Kofi Anan.
"Brát na sebe odpovědnost neznamená jen slibovat, ale také závazky plnit," upozornila dnes německá kancléřka Angela Merkelová. Právě Německo závazkem věnovat 600 milionů eur do roku 2010 více než zdvojnásobilo svůj dosavadní příspěvek do fondu a vyšplhalo se ze sedmé na třetí příčku na žebříčku nejštědřejších dárců.
Tím nejdůležitějším dárcem jsou USA, které už do fondu vložily přibližně 2,1 miliardy dolarů, druhá je Francie s celkovým příspěvkem 1,3 miliardy.
Berlínská konference byla druhou v pořadí po obdobném setkání dárců v Londýně v roce 2005. Na červnovém summitu G8 v severoněmeckém Heiligendammu se členové sdružení zavázali věnovat na boj proti AIDS, malárii a tuberkulózy dohromady 60 miliard dolarů. Část těchto prostředků má být věnováno právě do zvlášť vytvořeného fondu.
Z jeho prostředků bylo od jeho vzniku v roce 2002 financováno na 450 zdravotních programů ve 136 zemích světa. Fond si vytkl za cíl do roku 2015 zastavit šíření zmíněných tří smrtelných nákaz, jimž denně podlehnou tisíce lidí.
Na fotografii: Demostranti v Berlíně žádají peníze pro fond, 27. září 2007
FOTO: AP