V Alexanderově historickém aukčním domě v americkém státě Maryland se bude dražit telegram známý jako Hitlerův dopis na rozloučenou. Jde o vzkaz říšského vůdce adresovaný polnímu maršálovi německého wehrmachtu a Hitlerovu oblíbenci Ferdinandu Schörnerovi. V něm Hitler pár dní před koncem války odmítá utéct z Berlína. Svému národu chce jít jako "statečný vůdce" příkladem. Informoval o tom britský server Daily Mail.
Píše se 24. duben 1945 a německý kancléř posílá telegram svému oblíbenému veliteli Schörnerovi. Odmítá v něm prosbu svého podřízeného. "Zůstanu v Berlíně, abych se čestně zúčastnil rozhodující bitvy o Německo a zůstal dobrým příkladem pro všechny ty, kteří tady zůstávají. Věřím, že tímto způsobem prokážu Německu tu nejlepší službu," odepsal Hitler.
Podle aukčního domu v Marylandu jde o zcela unikátní předmět. Očekává se, že se vydraží za částku kolem 80 tisíc dolarů (asi 1,83 milionu korun) včetně předcházejícího telegramu Schörnera, který v něm Hitlera žádá o útěk na jih. Aukce proběhne ve dvou dnech: 30. dubna a 1. května.
"Neexistuje žádný jiný písemný důkaz o tom, že má Hitler v plánu zůstat (a zemřít) v Berlíně. Toto je bezpochyby Hitlerův 'dopis na rozloučenou'. Snaží se v něm sebe vylíčit jako statečného vůdce svých mužů, i když ve skutečnosti nakonec zamířil do své ložnice a střelil se do hlavy," řekl k vzácnému historickému předmětu prezident aukčního domu Bill Panagopulos.
"Na odpolední konferenci dva dny před odesláním telegramu utrpěl Hitler celkový nervový kolaps, když mu bylo sděleno, že příkazy k přesunu vojsk na záchranu Berlína nebyly dodrženy. Spustil obrovskou tirádu o zradě a neschopnosti svých velitelů: jeho výbuch vyvrcholil deklarací (vůbec poprvé), že válka je prohrána. Nakonec oznámil, že v Berlíně zůstane až do samotného konce," odkryl Panagopulos pozadí celé situace závěrečných dní druhé světové války.
Dva dny po odeslání telegramu Schörnerovi, tedy 26. dubna, dostal Hitler poslední šanci na opuštění Berlína. "Možná doufal, že se Schörner nějakým zázrakem protlačí na sever od Československa a osvobodí Berlín, ale jsem si jistý, že oba věděli, že je to nemožné. Jeho obranné síly se hroutily a ruské granáty už vybuchovaly poblíž," doplnil Panagopulos.
Nakonec si 30. dubna 1945 společně se svou manželkou Evou Braunovou vzal život v jednom z berlínských bunkrů. Ve své poslední vůli povýšil Schörnera na vrchního velitele německé armády. Ten však svou novou pozici opustil a prchl do Rakouska, kde byl později zajat americkým vojskem. Následně pobýval ve vězeních v Sovětském svazu a západním Německu. Když byl v roce 1963 propuštěn, přestěhoval se do Mnichova. Tam o deset let později za nevyjasněných okolností zemřel.