Hosejn Músáví vyzval k <span>propuštění demonstrantů</span>

Zahraničí
7. 7. 2009 20:12
Hosejn Músáví vyzval k propuštění demonstrantů.
Hosejn Músáví vyzval k propuštění demonstrantů.

Hosejn Músáví vyzval k propuštění demonstrantů.Předák íránské opozice Mír Hosejn Músáví dnes vyzval íránské úřady, aby propustily lidi, kteří byli zatčeni během demonstrací po sporných prezidentských volbách z minulého měsíce. Evropská unie nevylučuje tvrdší diplomatické kroky vůči Íránu, jestliže Teherán nepropustí zadržovaného íránského zaměstnance britského velvyslanectví v Teheránu.

Músáví, kterého ve volbách oficiálně porazil dosavadní konzervativní prezident Mahmúd Ahmadínežád, také na svých internetových stránkách kritizoval nynější přísná bezpečnostní opatření, jež v Íránu platí.

K TÉMATU: Írán: rada dohlížitelů potvrdila Ahmadínežádovo vítězství
                   Popravte vůdce demonstrací, vyzývá ajatolláh
                   Volby anulovat nebudeme rozhodla ústavní rada Íránu

Músáví se podle sdělení na internetu v pondělí sešel s dalším neúspěšným prezidentským kandidátem Mahdím Karrúbím a s bývalým prezidentem Mohammadem Chátamím. Všichni tři prý zdůraznili, že je důležité, aby byla zrušena bezpečnostní opatření zavedená po volbách a aby všichni zatčení demonstranti byli propuštěni. "Další zatýkání a zpřísněný bezpečnostní režim povedou k radikalizaci politické atmosféry," uvedla trojice politiků.

Umírnění kandidáti Músáví a Karrúbí hlasování z 12. června již dříve označili za zmanipulované, nicméně nejvyšší autorita v zemi, ajatolláh Alí Chameneí výsledky prezidentských voleb potvrdil. Po volbách v Íránu vypukly největší demonstrace za posledních 30 let, při kterých přišly o život na dvě desítky lidí; stovky osob policie a milicionáři zatkli.

Lidé byli zatýkáni kvůli protestům proti údajně zmanipulovaným volbám.Mluvčí švédského ministra zahraničí Carla Bildta, jehož země nyní unii předsedá, řekla, že se s Íránem stále vyjednává. Agentura DPA napsala, že velvyslanci takzvané trojky, tedy minulé, nynější a budoucí předsednické země unie, což je ČR, Švédko a Španělsko, předali v Teheránu společnou protestní nótu proti zadržování zaměstnance britské ambasády.

Podle agentury AP je Švédsko zastáncem umírněné reakce na události v Íránu, protože se chce vyhnout dalšímu zatlačování Íránu do izolace. Tvrdší opatření naopak prosazují Británie a Francie.

Foto: ČTK, Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

Známka se Stalinem a přátelství s Čínou

Odhalení zločinů Stalina byla chyba, vraťte Stalingrad, chtějí ruští komunisté

Zahraničí
6. 7. 2025

Počet mrtvých po záplavách v Texasu vzrostl na 59, Trump uvolnil pomoc

Zahraničí
6. 7. 2025
ilustrační foto

V Rudém moři je pod útokem obchodní loď: Střelba, granáty, osm plavidel

Zahraničí
6. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ