Hrozba al-Kajdy a Talibanu je přehnaná, tvrdí experti

Zahraničí
9. 9. 2010 07:00
Patrola německého Bundeswehru.
Patrola německého Bundeswehru.

Západní strategie v Afghánistánu je příliš ambiciózní a měla by se vrátit k původním cílům, tedy zamezit tomu, aby se země stala opět základnou teroristů. Ve své ročence to v Londýně uvedl prestižní Mezinárodní institut pro strategická studia (IISS).

Podle něj by se Západ měl zaměřit na strategii "zadržování a odstrašování" al-Kajdy. Stejně tak by měl v Afghánistánu usilovat o volné konfederativní uspořádání a nesnažit se o vytvoření centralizovaného státu.

Američtí vojáci ostřelují talibance minometem.Ředitel IISS John Chipman při prezentaci zprávy zdůraznil, že veřejná podpora po deseti letech války slábne. Nynější afghánská strategie amerického prezidenta Baracka Obamy usiluje prakticky o vytvoření "bezpečného a stabilního" Afghánistánu, což je příliš ambiciózní cíl. Připomíná, že původním strategickým cílem války bylo zlikvidovat teroristickou síť al-Kajda v Afghánistánu a zabránit jí v návratu.

„Hrozba al-Kajdy z Afghánistánu a Pákistánu se zmenšila, ale také mám informace, že nebýt vojsk Spojeného království i mezinárodní koalice, al-Kajda by se vrátila do Afghánistánu a hrozba by vzrostla," prohlásil v červnu britský premiér David Cameron. S druhou části tvrzení však IISS nesouhlasí, není prý zdaleka samozřejmé, že by stažení bylo „automatickým magnetem pro soustředěnou rekonstrukci al-Kajdy".

Cameronovo tvrzení krátkozrace ignoruje skutečnost, že by po stažení vojsk přišly na řadu jiné způsoby a politiky, jak zadržet teroristickou hrozbu. A vzhledem ke zkušenostem posledních deseti let si předáci Talibanu v Afghánistánu dvakrát rozmyslí, zda pozvat al-Kajdu zpět, tvrdí zpráva.

Zapojit se musí i ostatní

IISS vyzývá k vytvoření strategie, která by zadržovala vnější hrozbu z oblasti afghánsko-pákistánského pohraničí a odstrašovala obnovení al-Kajdy v Afghánistánu. Zdůrazňuje, že k tomu bude potřeba dohody okolních zemí, včetně Indie, Pákistánu, Íránu a středoasijských států, stejně jako příslibu ekonomické pomoci stoupencům této strategie a současně vojenské hrozby vůči jejím odpůrcům.

Mulla Abdul Salám "Rocketi", bývalý talibanský velitel, nyní sedí v parlamentu.Podle IISS by se zahraniční jednotky měly stáhnout na sever země z jižních provincií obývaných převážně Paštuny. Západ by se měl zaměřit na vytváření jednotek rychlého nasazení, které by byly s to zabránit Talibanu rozšířit svou kontrolu de nepaštunských provincií nebo do Kábulu a bránit afghánskému Talibanu, aby podporoval protivládní síly v Pákistánu. Stejně tak by měly být schopny zasáhnout na jihu, pokud by hrozilo vytvoření teroristických kapacit ohrožujících zahraničí.

Současně by ale neútočily na jednotky Talibanu, které by nepředstavovaly vnější hrozbu a byly ochotné ke kompromisu. Taliban tvoří různé skupiny a je zde určitě diplomatický prostor k dialogu, prohlásil Chipman.

Taliban porazit nemusíme

Zpráva zdůrazňuje, že nynější vojenské nasazení v Afghánistánu není úměrné hrozbě, kterou Taliban představuje mimo Afghánistán. Pro Západ je nebezpečné, aby byl na Afghánistán vázán vojensky i psychologicky, tvrdí IISS. Válka takto odčerpává příliš diplomatických, vojenských i finančních kapacit, které jsou potřeba jinde.

Strategie "zadržování a odstrašování" by nevyžadovala de facto kapitulaci Talibanu, o kterou se Západ snaží nyní a která rozhodně bezprostředně nehrozí. Stejně tak by v takovém rámci nebylo stahování bojových jednotek z Afghánistánu vnímáno jako vítězství nepřítele, uvádí zpráva.

Mezinárodní institut pro strategická studia představuje svou ročenku.

Chipman připomněl, že mnohonárodnostní Afghánistán byl vždy decentralizovaným státem a tomu by měla odpovídat i jeho ústava a uspořádání. Podle IISS by měla země směřovat ke konfederativnímu systému, v jehož rámci by centrální vláda přenechala většinu záležitostí provinciím s výjimkou zahraniční a měnové politiky.

Zatímco vojska některých zemí už se z Afghánistánu stahují (například Nizozemci, do roku 2011 chce svých 2800 vojáků povolat zpět Kanada), americká přítomnost se paralelně s opuštěním Iráku zvyšuje o dalších třicet tisíc. Zmenšovat by se kontingent začal v červenci příštího roku.

Už delší dobu přijde počet koaličních vojáků přehnaný Rusku. „To vše je pro boj s Talibanem - řekněme deseti, dvanácti tisíci talibanci?" prohlásil v roce 2008 Zamir Kabulov, ambasador v Kábulu. „Možná tato vojenská infrastruktura není pouze pro vnitřní cíle, ale i pro regionální," citoval jej web amerického veřejnoprávního rozhlasu NPR s tím, že USA mohou aspirovat na kontrolu regionu blízkého klíčovým ropným oblastem - Perskému zálivu, Kaspickému moři a Střední Asii.

Grafika

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ