I po druhém kole tajné volby nového generálního tajemníka OSN zůstává favoritem bývalý portugalský premiér António Guterres. Na nástupci Pan Ki-muna by se OSN měla shodnout do konce října.
Podle agenturních zdrojů se v hlasování za Guterresem, který stál do loňského prosince deset let v čele Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), umístil na druhém místě bývalý srbský ministr zahraničí Vuk Jeremić. Na třetím pak šéfka argentinské diplomacie Susana Malcorraová.
Pohoršil si slovinský exprezident Danilo Türk, který v prvním kole hlasování skončil druhý, ale nyní až čtvrtý. Pátou příčku obsadila generální ředitelka UNESCO Irina Bokovová z Bulharska.
Původně se o post generálního tajemníka ucházelo 12 kandidátů. Řada z nich pocházela z východní části Evropy, která ještě svého zástupce v čele OSN neměla. V médiích se objevují hlasy, že by po více než sedmdesáti letech její existence mohla OSN poprvé vést žena. Určitě jí ale nebude bývalá chorvatská ministryně zahraničí Vesna Pusičová, která ve čtvrtek z klání odstoupila.
O funkci šéfa OSN usiluje i slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák, který však v hlasování nezískal výraznou podporu.
Generálního tajemníka OSN podle charty této organizace "jmenuje Valné shromáždění na doporučení Rady bezpečnosti". Rozhoduje o něm tak 15členná Rada, v níž má pět mocností se stálým členstvím (USA, Británie, Francie, Rusko a Čína) právo veta. Členové rady v tajném hlasováních ke každému z kandidátů připojují jednu ze tří možností: podporuji, nepodporuji, nemám názor.
Současný generální tajemník OSN, jihokorejský politik Pan Ki-mun stojí v čele této světové organizace od ledna 2007. Očekává se, že na jeho nástupci se Rada shodne nejpozději do konce října.