Iráčtí poslanci odpracovali 20 minut a žijí na vysoké noze

Zahraničí
1. 11. 2010 12:31
Od června je v iráckém parlamentu prázdno.
Od června je v iráckém parlamentu prázdno.

Poslanci iráckého parlamentu si vyzvedli 90 tisíc dolarů (1,5 milionu korun) služného, měsíčně pobírají plat v přepočtu 397 tisíc korun a zdarma bydlí v nejdražším bagdádském hotelu. Přitom letos pracovali pouhých dvacet minut a nerozhodli o jediném zákonu. Politika se stala výnosným zaměstnáním.

Parlament se teď chystá na druhou schůzi od březnových voleb, které skončily nepřesvědčivým vítězstvím jednoho z kandidujících bloků, takže se stále jedná o vládní koalici. Rozdíl mezi obyčejnými Iráčany a marnotratnými poslanci se prohlubuje.

Šíitští náboženští vůdci žádají politiky, aby neusilovali o nadbytečné výhody za situace, kdy ostatním chybí základní služby včetně elektřiny a vody. Jeden z nich vyzval poslance, aby si odhlasovali snížení platů.

Iráčané sice v březnu zvolili druhý parlament od pádu bývalého prezidenta Saddáma Husajna, ale poslanci se zatím sešli jenom jednou. Bylo to v červnu a schůze trvala dvacet minut. Během nich stihli číst z koránu, vyslechnout hymnu a nechat složit slib nováčky. A rozhodlo se o jediném: zasedání zůstane otevřené, ale bez účasti zákonodárců. Pak si každý z poslanců vyzvedl 90 tisíc dolarů prebend, které náleží zákonodárcům na osobní výdaje v době čtyřletého mandátu.

"Z politiky se tady stalo podnikání. Mnoho poslanců by se neobtěžovalo kandidovat do parlamentu, kdyby poslanecké platy nebyly tak vysoké," řekl bývalý zákonodárce z Basry Váil Abdal Látif.

Soud: Zpátky do práce!

Nejvyšší soud minulý týden nařídil zákonodárcům vrátit se k práci, takže druhé zasedání parlamentu bude zřejmě zahájeno někdy příští týden.

Iráčané, kteří přišli v hojném počtu v březnu volit v důvěře v nově nabytou demokracii, hledí na své zastupitele s rostoucí hořkostí. "Místo tvrdé práce si užívají placené dovolené. Myslím, že poslanci by měli dostávat mzdy jenom v případě, že pro svou zem dělají něco užitečného," řekl vládní úředník v důchodu Džalál Muhammad.

Červnová ustavující schůze trvala dvacet minut. Základní měsíční mzda iráckého poslance je deset tisíc dolarů (176 tisíc korun), což jsou dvě třetiny platu amerického kongresmana. K tomuto platu pak náleží každý měsíc 12 500 dolarů na nájem a ochranku. Na daních poslanci odvádějí šest procent. Bez ohledu na to, zda se v parlamentu jedná, nebo ne, mají nárok na bezplatné ubytování v hotelu Rašíd, ležícím ve střežené zóně v centru Bagdádu. Při cestách doma i v cizině má irácký poslanec právo na denní příspěvek 600 dolarů (deset tisíc korun).

Po skončení mandátu pobírá doživotně 80 procent poslaneckého platu. Osm let si může ponechat diplomatický pas; často jej vlastní nejen on, ale i jeho příbuzní!

Ve srovnání s tím činí průměrná mzda iráckých učitelů nebo lékařů 650 dolarů, státních úředníků o padesát dolarů míň.

Drahé večírky s nasazením života

Poslanci rozdíl hájí tím, že oni účastí na politickém rozhodování riskují životy. "Jsme vystaveni násilí ve svých domech, na ulici i v budově parlamentu," tvrdí poslanec šajch Hajdar Džuraní z bloku Právní stát. Musel prý opravit svůj dům v Basře, protože u něj vybuchla nálož. Cestovat v bezpečí je prý drahé stejně jako reprezentativní večírky.

Mnoho Iráčanů je ale přesvědčeno, že motivem poslanců dostat se do parlamentu není sloužit Iráku, ale obohatit se. Nižší úředníci jsou se svými platy nespokojeni a považují za oprávněné brát úplatky, tvrdí soudce Rahím Hasan Ukajlí z protikorupčního výboru. Irák nemá zákon o regulaci mezd, takže poslanci si sami své platy nastavují. "Je to legalizovaná korupce," horuje Ukajlí.

Ke členům jeho výboru patří i poslankyně Alíja Nisajifová. S několika kolegy se prý několikrát pokusila v minulém parlamentu prosadit zákon o regulaci platů a výhod. Zvedl se ohromný odpor, zákon neprošel a těm, kdo jej prosazovali, někdo vyhrožoval smrtí. Nisajifová neřekla, kolik sama vydělává, ale tvrdí, že někteří z kolegů štědře přispívají na charitu.

Autor: ČTK , APFoto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ