Iráčtí poslanci si nedávno odhlasovali 50 milionů dolarů na nákup 350 pancéřovaných automobilů, které jim mají zajistit bezpečné cestování. Hlasovali v den, kdy v Iráku při několika atentátech zahynulo šest desítek lidí. Irácká veřejnost považuje starost poslanců o vlastní bezpečnost a také prostředky, jež na ni vyčlenili, za nepřiměřenou.
Suma na nákup aut byla odhlasována bez jakékoli předchozí debaty a připomínek. Je součástí rozpočtu na rok 2012, o němž se hlasovalo minulý čtvrtek. Zatímco výdaj na auta byl schválen rychle, o mnoha dalších se vyjednávalo dlouho. Politický komentátor Tárik Mámurí z toho vyvodil, že "poslanci zjevně kladou vlastní zájmy nad zájmy občanů". "Když se tak bojí o život, ať rezignují a zůstanou doma. Iráčané nejsou ochotni utrácet peníze na ochranu takových poslanců," napsal.
Podle novináře Vasana Šimmarího poslanci přehánějí. "Žijí ve střežené zóně (v sídle vládních budov v centru Bagdádu) a každý má skupinu tělesných strážců. Nepotřebují další výhody," soudí.
Iráčtí poslanci dostávají peníze na to, aby si mohli držet třicet strážců. Někteří jich prý ale zaměstnávají méně a zbylými penězi si přilepšují. Jejich měsíční mzda odpovídá 157 tisícům korun. K dalším jejich výhodám patří nárok na vysoký důchod, na diplomatický pas a také na pozemky. O některé původní požitky přišli po loňských protestech, při nichž Iráčané protestovali proti korupci a nečinnosti vládních úřadů.
Imám Ahmad Safí, který patří do okruhu vlivného šíitského duchovního Alího Sistáního, čtvrteční hlasování o rozpočtu kritizoval v mešitě. "Bezpečnost by měla být zajištěna všem Iráčanům, nejen jedné skupině... Místo hlasování o 50 milionech dolarů na opancéřované vozy měl být přijat zákon na ochranu všech," řekl při pátečních modlitbě v Karbale.