Násilí
Irákem otřásla série výbuchů: přes 40 mrtvých, stovky zraněných
20.03.2012 08:59 Aktualizováno 20.03. 11:43
Koordinované útoky spáchané v osmi iráckých městech zabily přinejmenším 46 lidí a skoro 200 osob při nich utrpělo zranění. Terčem byli hlavně policisté a také šíitští poutníci. K odpovědnosti se zatím nikdo nepřihlásil, ale vláda podezírá místní al-Kajdu nebo její sunnitské stoupence. Pro iráckou vládu jsou to špatné zprávy, protože se blíží termín summitu Ligy arabských států (LAS), který chce uspořádat Bagdád. Na dnešní den připadá deváté výročí začátku invaze, která svrhla bývalého prezidenta Saddáma Husajna.
Útoky jsou hlášeny z Karbaly, Kirkúku, Hilly, z Bagdádu a z několika dalších míst.
V Karbale, ležící jižně od Bagdádu, zahynulo při dvojí explozi na rušné obchodní třídě 13 osob a 48 bylo zraněno. Mluvčí tamní zdravotní služby řekl, že druhá z explozí byla ničivější. "Viděl jsem na silnici kusy těl, prsty, utržené ruce. Policisté jsou hloupí, protože se vždy shluknou na místě prvního výbuchu a pak následuje druhý. To oni jsou terčem," uvedl jeden z místních obchodníků.
Člen karbalské městské rady Husajn Šazan Abudí řekl, že útoky takového rozsahu otřesou důvěrou lidí ve vládu. "Teroristé asi chtějí narušit nadcházející arabský summit. Dávají arabským politikům najevo, ze jezdit do Iráku ještě není bezpečné," řekl. Karbala je tradičním cílem tisíců šíitů, kteří tam navštěvují místa spjatá s uctívanými imámy. Mezi dnešními oběťmi je pět poutníků.
V severoiráckém městě Kirkúku výbuch náloží ukrytých v autě nedaleko policejního velitelství zabil 13 osob. Zraněno bylo 59 lidí. Mezi zraněnými je i policejní fotograf, který řekl, že v autech zůstala spálená těla. "Hořelo několik desítek aut. Byla to scéna z pekla, v němž je jenom plamen, mrtví a nic jiného," sdělil.
Atentátníci zaútočili také na dům policejního velitele ve Fallúdži, nastražili bomby v blízkosti střežené vládní zóny v centru Bagdádu a útočili na nákupní centra několika měst na jihu.
Dvě nálože vybuchly před bagdádskou takzvanou zelenou zónou. V ní je mnoho vládních úřadů i americké velvyslanectví. Je to mimořádně střežený prostor a v něm se má konat příští týden summit LAS. Vláda nedávno oznámila, že Bagdád bude v době schůzky střežit 26.000 vojáků a policistů. Občané i někteří poslanci ale začali vyjadřovat pochyby o tom, zda bezpečnostní opatření budou dostatečná.
Další útoky hlásí také Sámarra nebo Bajdží. V Bákubě prý policisté našli osm bomb a podařilo se jim je zneškodnit.
Irák stále bojuje s násilím, za nímž je hlavně místní odnož al-Kajdy. V únoru si atentáty vyžádaly 150 obětí. Minulou vlnu násilí z let 2006 a 2007 se podařilo zlikvidovat nejen díky tehdejšímu posílení amerického kontingentu, ale také díky pomoci místních sunnitských kmenů.
Vrcholná schůzka LAS se má v Bagdádu konat 29. března, ještě předtím tam mají 27. března jednat arabští ministři hospodářství a po nich 28. března šéfové diplomacií. Jedním z témat má být situace v Sýrii. Irák už ohlásil podrobnosti příprav i opatření, která budou v Bagdádu po tyto dny platit. Vrcholnou schůzku LAS pořádá Irák poprvé od roku 1990. Kromě šéfů států má přijet také generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.