Írán předá Ukrajině černé skříňky ze sestřeleného letadla

Zahraničí
18. 1. 2020 15:57
Trosky letadla.
Trosky letadla.

Íránské úřady předají Ukrajině černé skříňky z letadla, které íránské revoluční gardy omylem sestřelily minulý týden krátce po startu z teheránského letiště. Oznámila to v sobotu íránská agentura Tasním. O předání skříněk, které obsahují záznam letových dat a hlasové komunikace posádky, požádala Teherán ukrajinská prokuratura. Při neštěstí zahynulo 176 lidí.

Ukrajinské bezpečnostní zdroje před několika dny oznámily, že zjišťují, zda je tamní laboratoř vybavená tak, aby v ní mohly být černé skříňky z letadla dekódovány. Šéf kyjevského ústavu pro vědecký výzkum Oleksandr Ruvin oznámil, že dekódování černých skříněk začne už v pondělí a že se k němu sjedou "všichni specialisté".

Írán až po třech dnech přiznal, že letadlo zasáhla jeho protivzdušná obrana, která byla v pohotovosti po předchozím íránském raketovém útoku namířeném na americké cíle v Iráku. Šlo o odvetu za předchozí likvidační americký útok na íránského generála v Bagdádu.

Mezi oběťmi leteckého neštěstí bylo mnoho Íránců nebo lidí s dvojím občanstvím. Letadlo mířilo z Teheránu do Kyjeva.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/ZUMA/Rouzbeh Fouladi

Další čtení

ilustrační fotografie

Češi na Slovensku zaplatí za naftu víc, vláda zavádí dvojí ceny

Zahraničí
Aktualizováno: 23. 3. 2026 11:15

Na newyorském letišti LaGuardia se srazilo letadlo Air Canada s hasičským vozem

Zahraničí
Aktualizováno: 23. 3. 2026 08:48
Socha představuje hinduistické božstvo Šivu s deseti rukama a pěti tvářemi

Pět metrů, sedm tun a tisíc let čekání: Kambodža odhalila vzkříšeného boha!

Zahraničí
23. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ