Írán: proti vládě se staví <span>vysoký islámský činitel</span>

Zahraničí
17. 7. 2009 14:30
Bývalý íránský prezident Alí Akbar Hášemí Rafsandžání
Bývalý íránský prezident Alí Akbar Hášemí Rafsandžání

Bývalý íránský prezident Alí Akbar Hášemí RafsandžáníBývalý íránský prezident Alí Akbar Hášemí Rafsandžání vyzval k okamžitému propuštění lidí zatčených po protestech proti výsledkům červnových prezidentských voleb. Íránská policie demonstraci, která po projevu následovala, rozehnala pomocí obušků a slzného plynu.

Desetitisíce stoupenců poraženého prezidentského kandidáta Míra Hosejna Músávího demonstrovaly před Teheránskou univerzitou. Podle svědka asi patnáct lidí policie zadržela.

Na modlitbě, kterou vedl Rafsandžání v Teheránské univerzitě, se objevil i reformista Mír Hosejn Músáví, hlavní soupeř staronového prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda v posledních volbách.

ČTĚTE TAKÉ: Reportéři bez hranic: V Íránu je vězněno 41 novinářů
                        Írán: demonstrace k výročí studentských bouří rozehnána
                        Hosejn Músáví vyzval k propuštění demonstrantů

Rafsandžání, jehož proslov vysílal rozhlas v přímém přenosu, řekl, že "velká skupina Íránců" má o výsledcích voleb pochyby a že by bylo třeba s tím něco dělat. "Náš hlavní úkol je znovu najít důvěru, kterou lid měl a která byla do určité míry ztracena," prohlásil.
"V nynější situaci není potřeba, abychom měli spoustu lidí ve vězeních. Měli bychom jim umožnit návrat k rodinám," řekl dále.

Současný prezident Mahmúd Ahmadínežád, cíl kritiky.Vyzval rovněž k respektování tiskové svobody v mezích zákona. Vláda se totiž po volbách snažila sdělovací prostředky kritické k jejich výsledkům umlčet a zavřela také řadu internetových stránek využívaných opozicí. Jako první z vysokých představitelů země označil zemi za krizovou.

Chomejní by násilí nechtěl

Rafsandžání patřil k blízkým spojencům Ajatolláha Chomejního, stál u Islámské revoluce v roce 1979. „Mluvím coby někdo, kdo byl s revolucí každý den... Věděli jsme, co imám Chomejní chtěl. Nepřál si používání teroru či zbraní, dokonce ani v bojích (za revoluci)."

Músáví, který proti výsledkům voleb neúspěšně protestoval, se objevil na veřejnosti poprvé po několika týdnech. Seděl v přední řadě účastníků modlitby. Rovněž poprvé po několika týdnech vedl modlitbu Rafsandžání, který je označován za pragmatického konzervativce a za Ahmadínežádova politického soupeře. Je to také vlivný duchovní a předsedá Radě expertů, jež může teoreticky odvolat nejvyššího duchovního vůdce, tj. Chameneího.

Páteční modlitby v univerzitě hlavního města mají vždy velkou návštěvnost, dnes se z ní ale stala největší protivládní manifestace v posledních týdnech. Zúčastnily se jí tisíce Músávího stoupenců, ještě více lidí pak manifestovalo před univerzitou. Na místě byly také silné policejní oddíly a rovněž členové milicí basídží, kteří podporují Ahmadínežáda.

Obušky a slzný plyn

Rafsandžání v přenosu z univerzitní modlitby.Podle svědků policie použila proti Músávího stoupencům při jejich příchodu na univerzitu slzný plyn a policisté v civilu zbili a odvedli jednu prominentní bojovnici za lidská práva. Cestou na modlitbu byl prý napaden i další neúspěšný proreformní prezidentský kandidát Mahdí Karrúbí.

Podle oficiálních výsledků volby z 12. června vyhrál Ahmadínežád se zhruba dvěma třetinami hlasů, Músáví dostal asi třetinu, další kandidáti jen zlomky. Při protestech stoupenců především Músávího, které vláda tvrdě potlačila, přišlo o život asi dvacet lidí.

Foto: ČTK/AP, Reuters

Další čtení

V Rusku je nejvíc těžkých zločinů za celé roky. Z války se vracejí trestanci

Zahraničí
9. 7. 2025

Počet obětí záplav v Texasu vystoupal na 109, dalších 161 lidí se pohřešuje

Zahraničí
8. 7. 2025

Amnesty International: V Saúdské Arábii popravili loni rekordních 345 lidí

Zahraničí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ