Írán versus Anglie. Zatčeni pracovníci britské ambasády
28.06.2009 13:59 Aktualizováno 28.06. 16:10
Vztahy mezi Teheránem a Londýnem se dále vyostřují. Íránská vláda nechala zatknout osm domácích spolupracovníků britského velvyslanectví. Čelí obviněním, že povzbuzovali protesty proti výsledkům prezidentských voleb v islámském státě.
Londýn požaduje jejich okamžité propuštění. Britský ministr zahraničí David Miliband hovoří v této souvislosti o „útlaku a zastrašování".
Chceme, aby zatčení byli okamžitě a nezranění propuštěni, prohlásil Milinband na setkání šéfů diplomacií Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na Korfu.
Zatčení osmi íránských spolupracovníků britského velvyslanectví v Teheránu v souvislosti s jejich údajnou rolí v protestech proti výsledkům voleb potvrdila jak státem kontrolovaná íránská televize, tak polooficiální zpravodajská agentura FARS. Podle FARS šlo o „aktivní roli" zatčených při vyvolávání nepokojů. Anglicky vysílající íránská státní televize hovoří o „významné roli".
ČTĚTE TAKÉ: Popravte vůdce demonstrací, vyzývá ajatolláh
Jak se vyvine situace v Íránu? Otázky a odpovědi
Íránský student: Říkají o nás, že jsme teroristé
Írán minulý týden vyhostil dva britské diplomaty. Británie reagovala rovněž vypovězením dvou íránských diplomatů. Íránská vláda činí stále odpovědným za protivolební protesty zahraniční vměšování.
Ajatolláh Chátamí, vysoký íránský duchovní, při pátečních modlitbách ostře napadl Británii, která se podle něj v souvislosti s protesty chovala „velmi zlomyslně".
Je tedy podle něj vhodné, aby se k bojovému heslu „Pryč s USA" přidalo ještě „pryč s Británií".
Músáví chce nové volby a je proti komisi na jejich přezkum
Dva neúspěšní kandidáti íránských prezidentských voleb, Mír Hosejn Músáví a Mahdí Karrúbí, odmítli částečné přepočítání hlasů zvláštní komisí navrženou nejvyšším ústavním orgánem státu, radou dohlížitelů.
Karrúbí napsal v dnešním vydání listu Etemád mellí, že si přeje, aby výsledek voleb z 12. června zkoumala nezávislá komise, a nikoli ta, již sestavila rada.
Rada dohlížitelů dala v pátek stěžovatelům 24 hodin na to, aby jmenovali do nově ustavené komise své zástupce. Nejvytrvalejším kritikem voleb zůstává liberál Músáví, který skončil podle oficiálních výsledků druhý za staronovým prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem.
Músáví už v sobotu odmítl s novou komisí jakkoli spolupracovat, protože je to podle něj skupina složená radou dohlížitelů, která není neutrální a straní Ahmadínežádovi. Músáví znovu opakoval požadavek nových voleb.
Kromě zástupců stěžovatelů v komisi měly být politické osobnosti spjaté s duchovním vůdcem ajatolláhem Alím Chameneím, který o výsledku voleb nepochybuje.
Oficiální výsledky vyvolaly v zemi vlnu masových protestů, z jejichž organizování Teherán obvinil západní země, zejména Británii a USA.
Nesrovnalosti kolem voleb stále nejsou vyřešeny. Nově ustavená komise měla přepočíst desetinu odevzdaných lístků a pak vypracovat definitivní zprávu s volebních výsledcích. Músáví je přesvědčen, že se s hlasy manipulovalo ve prospěch Ahmadínežáda.
Přezkoumat by se měl už samotný výběr kandidátů
Karrúbí navíc chce, aby se komise nezabývala jenom přepočtením části hlasů, ale aby se vrátila k přezkoumání už samotného výběru kandidátů. Rada dohlížitelů vybrala pouze čtyři osoby z původních 446 zájemců. Karrúbí, který byl v minulosti předsedou parlamentu, také chce, aby komise srovnala listiny s podpisy lidí, kteří volili, s volebními seznamy.
Podle něj se v urnách ocitli hlasy osob, jež ve skutečnosti ve volebních místnostech nebyly. Většina okrsků totiž nahlásila devadesátiprocentní účast, celonárodní byla 85 procent.
Třetí neúspěšný kandidát je Mohsen Rezáí, který je stejně jako Ahmadínežád z konzervativního tábora. Své původní výhrady k volbám postupně odvolával a v sobotu řekl, že je připraven s novou komisí spolupracovat a vyslat do ní svého kandidáta v případě, že to učiní také dva zbylí stěžovatelé.
Foto: Graphic News, ČTK/AP a Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.