Íránci by měli <span>změnit revoluční taktiku,</span> radí experti

Zahraničí
29. 6. 2009 11:30
Policie může a nemusí použít násilí. V Íránu ho bylo hojně.
Policie může a nemusí použít násilí. V Íránu ho bylo hojně.

Teokracie se nevzdává, brání se silou.V Íránu se loni objevilo video, jehož autoři chtěli upozornit na nebezpečí "sametové" revoluce. Chystali ji prý americký politolog Gene Sharp, republikánský senátor a uchazeč o prezidentský úřad John McCain a miliardář George Soros. Letos íránské úřady z pokusu o sametovou revoluci viní opozici, kterou prý samozřejmě podporovali zahraniční agenti a teroristé.

Sharp vydal před 16 lety příručku s názvem Od diktatury k demokracii jako návod pro barmskou opozici. Byla přeložena do mnoha jazyků včetně fársí a posloužila později i ve východní Evropě. Citovalo se z ní při takzvané růžové revoluci v Gruzii i při oranžové na Ukrajině.

Perská verze je v těchto dnech stahována z internetu po tisícovkách, avšak jednaosmdesátiletý Sharp z bostonského Institutu Alberta Einsteina popírá jakýkoli vliv na povolební protesty, které byly nejhorší od íránské revoluce z roku 1979. Sharp institut založil roku 1983 jako pracoviště specializované na výzkum nenásilného odboje.

Tvrdí, že je nefinancuje americká vláda, což ale nebrání íránským úřadům vinit USA a další západní země z organizování protestů.

ČTĚTE TAKÉ:  Írán versus Anglie. Zatčeni pracovníci britské ambasády
                         Popravte vůdce demonstrací, vyzývá ajatolláh
                        
Jak se vyvine situace v Íránu? Otázky a odpovědi
                       
Íránský student: Říkají o nás, že jsme teroristé

Sharpova kniha obsahuje popis 198 různých metod, jimiž mohou protestující tlačit na autoritářské vlády. Kromě tradičního zvolení symbolické barvy nebo stávkování jsou popsány i méně konvenční možnosti jako psaní hesel na obloze nebo protestní svlékání se. "Zvolení účinných metod, které budou použity v širokém rozsahu, způsobí nelegitimním vládám velké problémy," píše se v příručce.

Zelaná je barva naše, islám nás chrání

Oranžoví revolucionáři na Ukrajině měli štěstí, uniformy nezasáhly.Na jednom ze serverů íránské opozice WhyWeProtest.net se objevil názor, že se zdá, že se demonstranti nedokážou zorganizovat. Sharp a další experti se domnívají, že Íránci musí rozšířit svůj rejstřík i na něco jiného než na pouliční pochody.

"Jestliže se toto hnutí vymezuje jako pouliční demonstrace proti policii, která může sáhnout k násilí, ale také nemusí, pak prohraje," řekl Peter Ackerman z washingtonského mezinárodního střediska pro studium nenásilných konfliktů. V roce 2005 v Dubaji uspořádal pro íránské aktivisty dvě přednášky a někteří Íránci pak byli po návratu domů zatčeni.

Jeden ze zakladatelů srbského studentského odboje Srdja Popović řekl, že se Íránci musejí připravit na dlouhý nápor a zvolit taktiku s malým rizikem. Chválil to, že se organizují pomocí Twitteru, že vyjadřují solidaritu rozžatými reflektory automobilů a stojí proti policejním jednotkám s koránem v rukou. Dobře je prý také zvolena barva protestu - zelená, která je jinak barvou islámu - a také prý je správné, jestliže při protestech zní slogany z revoluce roku 1979.

Podle Popoviče, který nyní vede v Bělehradě středisko využití nenásilných akcí a strategií, se nedá nenásilná metoda, která fungovala v jedné zemi, přenést to jiné kultury a jiného prostředí. "Principy jsou ale stejné," řekl.

Pozor na sílu režimu

Policie může a nemusí použít násilí. V Íránu ho bylo hojně.Klíčem úspěchu revolucí na Ukrajině a v Gruzii bylo odmítnutí bezpečnosti použít proti protestujícím zbraně. V Íránu je tomu právě naopak, což vzbuzuje o "zelené hnutí" obavy.

Ukrajinský analytik Michail Pogebinsky řekl, že ukrajinská vládní elita byla rozpolcená, takže opozici nehrozilo nebezpečí. "Násilí a represe, nedostupnost sdělovacích prostředků a jednota vládních kruhů dávají íránským demonstrantům malou šanci," řekl.

Podobně pesimistický je gruzínský analytik Soso Cintadze: "Íránští vůdci nejsou jako (bývalý gruzínský prezident Eduard) Ševarnadze, který byl opravdu slabý. Oni mají moc a situaci pod kontrolou. Íránská armáda neprotestuje, zatímco v případě Ševarnadzeho byla právě vzpoura v armádě klíčová."

Všichni jsme Neda... Ženy na demonstraci v Teheránu.Popović je ale toho názoru, že mezi íránskou mládeží klíčí semínko změny, a to se konzervativcům změnit nepodaří, i když možná Ahmadínežádovi zachrání druhý mandát. Vůdce polské Solidarity Lech Walesa Íráncům radí vytrvat: "Bojujte chytře a nerozbíjejte si hlavy o zeď. Když nevyhrajete teď, vyhrajete příště."

Mezi základní Sharpova doporučení patří vést co nejrozmanitější nenásilný boj v psychologické, sociální, ekonomické i politické rovině. Největší chybou nezdařených akcí bylo prý to, že se účastníci zaměřili pouze na jednu nebo dvě taktiky, například jen na stávky a demonstrace. Je třeba použít také metody jako nespolupráce, bojkot a neloajálnost. Existuje přes 200 různých taktik, o jejichž použití mají rozhodnout poučení civilisté.

Grafika. 

Foto: Reuters, Profimedia, ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ