Demonstrace, které se rozpoutaly v Íránu po tamních červnových prezidentských volbách, si vyžádaly 69 obětí. Teherán zatím přiznal pouze 20 mrtvých.
Informaci o nové bilanci dnes přinesl íránský deník Sarmájí. Zveřejnil jména mrtvých a také 220 osob, které jsou dosud ve věznicích. Spolupracovník neúspěšného kandidáta voleb Míra Hosejna Músávího řekl, že seznamy byly předloženy parlamentu k přezkoumání.
ČTĚTE TAKÉ: Procesy v Íránu pokračují. Je to divadlo, říká Chátamí
Írán soudí další obviněné z nepokojů, včetně Francouzky
Demonstrace v Íránu rozpoutaly největší politickou krizi od islámské revoluce z roku 1979. Vláda proti demonstrantům nasadila pořádkové síly i milice, které zatkly na dva tisíce osob. Mnohé pak byly propuštěny na kauci, ale opozice poukazuje na násilnosti, jimž čelí ti, kdo jsou stále vězněni.
Policie už ovšem uznala, že byli někteří zadržení mučeni, a trestá viníky ze svých řad. Generál Ismáíl Ahmadí Moghaddam oznámil propuštění a zatčení šéfa vazební věznice v Kahrizaku. „Tři policisté, kteří bili zadržené, byli rovněž uvězněni," citovala jej íránská státní agentura IRNA.
Na příkaz ajatolláha Alího Chameneího byl Kahrizak uzavřen. Úřady však stále popírají obvinění ochránců lidských práv, že nejméně tři zadržení zde na následky mučení zemřeli. Podle Moghaddama podlehli tito lidé nespecifikovanému virovému onemocnění.
Opozice také napadla regulérnost voleb, jejichž vítězem se stal znovu Mahmúd Ahmadínežád. Ten už složil přísahu a nejvyšší duchovní o jeho vítězství nepochybují. Pochybnost však vzbuzuje jednoznačnost výsledku, podle něhož Músáví získal pouze třetinu hlasů, Ahmadínežád necelé dvě třetiny. Músáví měl přitom mnoho stoupenců mezi mládeží a obyvateli měst a počítalo se, že se dostane aspoň do druhého kola.
Foto: Reuters, Profimedia