Proti stovkám opozičních demonstrantů, kteří se dnes opět sešli na centrálním náměstí v Teheránu, použily jednotky revolučních gard slzný plyn a po dvou hodinách účastníky protestu rozehnaly. Asi padesát lidí bylo zatčeno a svědci tvrdí, že proti demonstrujícím byl použit také pepř.
Do bezpečnostní operace proti dvěma stům účastníků protestu nesouhlasících s vítězstvím staronového ultrakonzervativního prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda bylo nasazeno několik set policistů a nad náměstím přelétaly policejní vrtulníky. Policie demonstraci rozehnala, o případných obětech či zraněních ale žádné informace nehovoří.
Agentury mají z míst událostí většinou jen zprostředkované informace, neboť úřady od vypuknutí protestů omezují novináře v pohybu.
ČTĚTE TAKÉ: Íránský student: Říkají o nás, že jsme teroristé
Jak se vyvine situace v Íránu? Otázky a odpovědi
Svědci potvrdili, že policisté se snažili hned zpočátku zabránit jakékoli demonstraci, včetně srocování malých skupinek lidí, kteří se k náměstí v podstatě nemohli ani přiblížit. Lidé se nesměli zastavovat či srocovat ani ve stanici podzemní dráhy, která se u náměstí nachází.
V sousedství náměstí shromáždila asi tisícovka stoupenců poraženého prezidentského kandidáta Míra Hosejna Músávího, a to navzdory výzvám policie, aby se rozešli. Jak agentuře sdělil jeden ze svědků, policie zatím nezasáhla, ale zaujala pozice k zahájení operace.
Demonstrace za zastřelenou dívku
Výzvu k demonstraci zveřejnili stoupenci na internetové sociální síti Twitter. Odpolední protest měl uctít památku mladé Íránky Nedy, jedné z účastnic předcházejících demonstrací, která byla v sobotu zastřelena. Video zachycující její poslední okamžiky koluje po internetu.
ČTĚTE TAKÉ: Neda: zastřelená dívka symbolem protestů v Íránu
VIDEO: Mladá Íránka zemřela po střelbě milice
Podle oficiálních údajů bylo při opozičních demonstracích zmítajících Íránem zabito v sobotu třináct osob a předtím v pondělí sedm. Podle nevládních zdrojů může být mrtvých více, stanice CNN hovoří až o 150 mrtvých.
Opozice tvrdí, že průběh voleb byl neregulérní a výsledky zmanipulované. Nejvyššímu ústavnímu orgánu, radě dohlížitelů, předali neúspěšní kandidáti téměř 650 stížností.
Řím dnes oznámil, že italské velvyslanectví v Teheránu je připraveno otevřít své dveře všem lidem zraněným na demonstracích.
Írán o víkendu vyzval reportéra britské stanice BBC, aby do 24 hodin opustil Írán, a obvinil ho z nepravdivého zpravodajství. Šéf organizace Reportéři bez hranic (RSF) Jean-Francois Julliard dnes řekl, že se obává, že podobně budou vyhoštěni také další zahraniční novináři. "Existuje tam vůle donutit zahraniční novináře odejít," řekl. Podle RSF je nyní v Íránu zatčeno 34 žurnalistů, z nich 24 od začátku demonstrací. Íránské úřady minulý týden zakázaly zahraničním zpravodajům informovat o dění z míst protestů a nařídily jim pracovat výhradně z redakcí.
Foto: ČTK/AP, Reuters