Íránský jaderný program se má sabotovat, tvrdí německý expert

Zahraničí
19. 1. 2011 17:10
Centrum jaderného programu v Araku.
Centrum jaderného programu v Araku.

Renomovaný expert na Írán prý poradil Spojeným státům, aby namísto vojenského útoku na íránská jaderná zařízení prováděly jejich sabotáže. Informaci přinesl britský list The Guardian s odvoláním na diplomatickou depeši, kterou zveřejnil server WikiLeaks.

Podle ředitele německého Institutu pro bezpečnost a mezinárodní vztahy Volkera Perthese, jehož názor je v depeši citován, by bylo efektivnější zastavit íránský jaderný program spíše taktikou skrytých sabotáží. Akce jako "nevysvětlitelné exploze, nehody, počítačové útoky atd. by byly účinnější než vojenský úder, jehož následky v regionu by mohly být zničující".

Dřívější depeše zveřejněné v The Guardianu ukazují, že představitelé americké administrativy - včetně bývalé ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové - se v záležitostech Íránu často Perthesovými názory řídili.

Za výpadky íránských centrifug byl patrně virus z Izraele.Perthes, který potvrdil pravdivost depeše, listu řekl, že "takové akce mají oproti vojenským akcím tu výhodu, že vedení napadené země nemusí nutně reagovat - pokud nastane technická porucha, nikdo není nucen střílet či bombardovat. A zároveň každý pochopil vzkaz, že určitý vývoj je pro druhou stranu nepřípustný." 

Depeše amerického velvyslance v Německu Phillipa Murphyho z ledna minulého roku byla zveřejněna den po zprávě listu The New York Times, podle níž Izrael testoval počítačový červ Stuxnet, který zřejmě loni napadl íránské jaderné centrifugy.

Podle deníku šlo o společnou akci USA a Izraele. Testy byly prováděny v přísně střeženém komplexu Dimona v Negevské poušti. Noviny citovaly nejmenované odborníky, kteří jsou blíže obeznámeni s tím, co se v Dimoně děje. Nacházejí se tam prý téměř totožné centrifugy jako v íránském jaderném středisku Natanz, kde je obohacován uran. "Abyste mohl otestovat počítačový červ, musíte znát stroje, které má napadnout," řekl listu americký expert.

Provoz íránských centrifug se od roku 2007 a 2008, kdy se jejich počet výrazně zvýšil, potýká s řadou poruch. Odborníci spekulují, že Stuxnet mohl vyřadit z provozu asi pětinu centrifug a pomohl tak vývoj jaderného programu citelně zpomalit.

Další čtení

Slovinští poslanci schválili návrh zákona o právu na asistovanou sebevraždu

Zahraničí
18. 7. 2025

Německý kancléř Merz označil postup Izraele v Pásmu Gazy za nepřijatelný

Zahraničí
18. 7. 2025
Shromáždění česko-ukrajinské iniciativy Hlas Ukrajiny. Nápisem „Děti“ si loni připoměli oběti ruského útoku na Činoherní divadlo v Mariupolu

Britové jdou po špionech: Skripal, Vrbětice i vražda dětí v Mariupolu

Zahraničí
18. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ