I legální může být leckomu odporné. V Itálii odmítá provádět legální interrupce 70 procent gynekologů. Nedovoluje jim to svědomí. Jev vítaný ochránci počatého života může být osudný ženám, jež nedostupnost zákroku žene do spárů andělíčkářů.
V některých regionech je právo žen na přerušení těhotenství ohroženo, varuje známý italský gynekolog Claudio Giorlandino z italského Svazu prenatální medicíny.
Počet lékařů, kteří se zaštítili klauzulí o svědomí a potraty odmítají, strmě vzrostl v posledních čtyřech letech.
Na jihu v Kampánii či na Sicílii legální interrupce odmítá 85 procent gynekologů, více než dvojnásobek oproti roku 2003.
V celé zemi se na zákroku odmítá jakkoli podílet každý druhý anesteziolog a stejný počet zdravotních sester.
Státní bezpečné potraty
„Musíme vážně přemýšlet o založení několika středisek, v nichž bude pracovat dostatečný počet lékařů ochotných potraty provádět," prohlásil Giorlandino s tím, že zejména ženy z jihu mají stále menší šanci na bezpečný zákrok.
V Itálii je potrat legální do konce třetího měsíce těhotenství. Do dvaadvacetého až čtyřiadvacátého týdne těhotenství neodporuje zákonu „terapeutická" interrupce v případech ohrožení zdraví matky či těžké nemoci plodu.
Podle ministryně zdravotnictví Live Turcové klesl od roku 1979, kdy vešel v platnost současný zákon o interrupcích a ochraně mateřství, počet potratů na polovinu. Na tisíc těhotných Italek připadá devět interrupcí včetně užití pilulky „den po", u něhož je sporné, zda zasluhuje označení interrupce.
Většina Italů právo na potrat podporuje, náhlý nárůst počtu lékařů interrupci odmítajících je tedy překvapením i pro některé hodnostáře katolické církve, tradičního nepřítele potratů.
Foto: Profimedia, Claudio Giorlandino