Loňská vysoká inflace, chudoba, chátrající infrastruktura a spory o teritoriální vody, to jsou témata, která vévodí kampani před parlamentními a místními volbami na Filipínách plánovanými na 13. května. Podle očekávání ale většina voličů nebude posuzovat postoje kandidátů k těmto otázkám a odevzdá hlas těm, jež podpořil charismatický filipínský prezident Rodrigo Duterte. Ten i přes řadu kontroverzních kroků zůstává podle průzkumů v zemi velmi populární, píše zpravodajský server Hlas Ameriky.
Hlasování, které rozhodne o obsazení všech 297 křesel v dolní komoře filipínského parlamentu a poloviny z 24 míst v horní komoře, prověří oblibu prezidenta po třech letech v úřadu. Pokud si jeho stoupenci zajistí většinu v obou parlamentních komorách, bude pro něj snazší prosazovat svou politiku. Ta zahrnuje vybudování nové infrastruktury v hodnotě 169 miliard dolarů, krvavou protidrogovou kampaň či křehké přátelství s Čínou, s níž současně Filipíny vedou spor o území v Jihočínském moři.
Zároveň s parlamentními volbami se v zemi uskuteční také volby místní, takže celkem je ve hře 18 tisíc zastupitelských míst. K hlasovacím urnám bylo přizváno 63 milionů voličů; odevzdané hlasy bude volební komise počítat šest dní.
"Ve filipínských volbách zpravidla rozhodují spíše osobnosti než volební programy jednotlivých stran. Podpora prezidenta je tedy nesmírně důležitá," říká politoložka Maria Ela Atienzaová z Filipínské univerzity.
Kandidáti spojení se zavedenými politiky mívají také více peněz na kampaň a jsou více vidět v médiích, uvedl Renato Reyes z Nového vlasteneckého spojenectví, které sdružuje filipínské levicové organizace. "Pro jiné kandidáty, zvlášť ty, kteří jsou kritičtí k establishmentu, je to opravdu složitý boj," dodal.
Duterte byl v roce 2016 zvolen filipínským prezidentem na šestileté období se slibem vymýtit v zemi nelegální obchod s drogami. Kampaň proti narkotikům ale vyvolala kritiku ze strany Západu i mezinárodních humanitárních organizací, které upozorňují na mimosoudní zabíjení, jehož obětí se stávají převážně drobní překupníci či narkomani. Tažení si vyžádalo za necelé tři roky na pět tisíc mrtvých.
Další kritiky míří na filipínského prezidenta kvůli rozsáhlému přijímání pomoci a investic z Číny. Se svým podstatně vojensky mocnějším sousedem přitom Filipíny současně vedou vleklý spor o strategickou oblast v Jihočínském moři, kterým procházejí významné námořní trasy a v němž jsou předpokládána bohatá naleziště nerostných surovin.
I přesto se populista Duterte, proslulý neformálním vystupováním a šťavnatými výroky, těší na Filipínách stále značné popularitě. V průzkumu veřejného mínění institutu Social Weather Stations provedeném v prvním čtvrtletí letošního roku vyjádřilo s působením prezidenta spokojenost 79 procent dotázaných.
Klíčové budou podle analytiků výsledky voleb do Senátu, který v posledních třech letech hrál klíčovou roli při blokování nejkontroverznějších iniciativ prezidenta.