Zemětřesení
Japonsko hlásí 1500 obětí, Češi by měli být v pořádku
12.03.2011 18:16
Japonsko se vzpamatovává po ničivém pátečním zemětřesení a následné vlně tsunami na severovýchodě země. Poslední odhady hovoří o 1500 obětech. Skutečný počet obětí však bude pravděpodobně vyšší, stále se pohřešují desetitisíce lidí . Mezi oběťmi nejsou podle sdělení českého velvyslanectví v Tokiu žádní Češi. Žádné nehlásí ani Slovensko.
Počet obětí zřejmě bude vyšší, úřady totiž v přístavním městě Minamisanriku pohřešují kolem 10 tisíc lidí, což je více než polovina ze 17 tisíc obyvatel. Japonská armáda nalezla 300 až 400 mrtvých v oblasti přístavu Rikuzentakata, kterou také zaplavila tsunami.
Počet zraněných byl dosud stanoven na 1228, nejméně 215 tisíc lidí ztratilo střechu nad hlavou. Na 200 tisíc z nich se uchýlilo do provizorních přístřešků. Premiér Naoto Kan v projevu oznámil, že zachráněno bylo již přes 3000 lidí.
Zástupce velvyslankyně Tomáš Vostrý řekl, že část Čechů, na které měla ambasáda spojení, se již podařilo kontaktovat. V zemi odhadem pobývá asi 200 až 250 českých občanů.
"Část lidí, na které jsme měli telefony, jsme obvolali. Také jsme rozeslali na 60 e-mailů," řekl Vostrý. Řada Čechů již ambasádu informovala, že nemají žádné potíže. O žádných komplikacích se zatím nikdo z nich nezmínil.
Radioaktivita klesá
Japonci nyní s obavami sledují vývoj v jaderné elektrárně Fukušima 1, kde se po explozi zřítila část budovy reaktoru. Podle vlády však reaktor poškozen nebyl a radioaktivita klesá.
Přesto byla v areálu elektrárny podle sdělovacích prostředků naměřena úroveň radioaktivity tisíckrát vyšší, než jsou běžné hodnoty, a v jejím okolí osmkrát vyšší.
V jaderné elektrárně Fukušima 1 na severovýchodě Japonska, který byl nejvíce poškozen pátečním zemětřesením, se dnes po výbuchu zřítila část budovy reaktoru. Kovová konstrukce kryjící samotný reaktor však nebyla podle mluvčího japonské vlády poškozena. Japonská televize NHK informovala, že při explozi bylo několik zaměstnanců zraněno. Vláda po havárii sdělila, že z nestabilního reaktoru unikla radiace. Po několika hodinách podle AP upřesnila, že únik nebyl rozsáhlý a že podle naměřených hodnot úroveň radiace v okolí zařízení klesá. Tlak v reaktoru, se kterým se jaderní odborníci potýkají, rovněž klesá. Ve stejném duchu se vyjádřila také společnost Tepco, která elektrárnu provozuje.
Premiér Naoto Kan v projevu připustil obavy ze situace ve Fukušimě 1, ale o roztavení jádra nehovořil. Japonská bezpečnostní agentura již dříve uvedla, že je jen málo pravděpodobné, že by kryt reaktoru utrpěl vážné škody.
Prevence i panika
Úřady ve dvacetikilometrovém pásmu kolem dvou elektráren ve Fukušimě evakuovaly obyvatelstvo. Televizní stanice doporučují lidem v přilehlých oblastech neotvírat okna, chránit si dýchací cesty mokrými šátky a co nejvíce zabránit styku pokožky se vzduchem.
Nejméně tři lidé z evakuované oblasti podle agentury Kjódó byli vystaveni radiaci. Podstoupit dekontaminaci nicméně nemuseli, protože zvýšená úroveň radiace byla naměřena jen na jejich oblečení. Japonské úřady začaly z preventivních důvodů rozdávat jodové tablety, které pomáhají neutralizovat následky ozáření.
Někteří lidé ze strachu před jadernou katastrofou zamířili na jih země. Očití svědci také hovořili o skupování potravin v obchodech.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.