V jaderné elektrárně Fukušima 1 na severovýchodě Japonska, který byl nejvíce poškozen pátečním zemětřesením, se dnes zřítila střecha a zdi´budovy reaktoru. Už předtím se v areálu ozval výbuch, jehož příčina zatím není jasná. Na televizních záběrech se nad elektrárnou vznáší bílý mrak. Podle japonské televizní stanice NHK bylo při explozi několik zaměstnanců zraněno.
Podle společnosti Tepco, která elektrárnu provozuje, výbuch nastal po (blíže neupřesněném) otřesu a vzápětí se částečně zřítily zdi a střecha. Tepco na svých webových stránkách označila havárii za velmi vážnou.
Japonské televizní stanice vyzvaly obyvatele pobřežních oblastí, a to i za již evakuovaným desetikilometrovým pásmem, aby se uzavřeli ve svých domovech a neotvírali okna. Doporučují lidem chránit si dýchací cesty mokrými šátky a co nejvíce si zakrýt tělo, aby zabránili styku kůže se vzduchem.
V okolí elektrárny Fukušima 1 bylo dnes podle agentury AFP naměřeno radioaktivní cesium. V jejím areálu byla podle sdělovacích prostředků také naměřena úroveň radioaktivity tisíckrát vyšší, než jsou běžné hodnoty, a v jejím okolí osmkrát vyšší. Japonská jaderná agentura zároveň nevylučuje, že v jednom z tamních reaktorů by mohlo nastat tavení palivových tyčí kvůli výpadku chladicího média poškozeného zemětřesením. Problémy s chladicím zařízením ohlásila i druhá fukušimská jaderná elektrárna.
Mluvčí energetické společnosti Tepco nicméně prohlásil, že tavení zatím nenastalo a společnost se snaží doplnit vodu do média na příslušnou úroveň, aby mohl být reaktor chlazen. Pokud by ale k tavení došlo, nikoho neohrozí, protože na 45.000 obyvatel v okruhu deseti kilometrů bylo již evakuováno. Tepco už také dostala povolení k upuštění části radioaktivní páry, aby se snížil více než dvojnásobně vysoký tlak v havarovaném chladicím systému a předešlo se dalšímu poškození reaktorů.
V obou poškozených elektrárnách platí výjimečný stavProblémy s chladícím okruhem na svých třech reaktorech ohlásila dnes i druhá jaderná elektrárna v prefektuře Fukušima, která leží v oblasti postižené zemětřesením a následnou přívalovou vlnou cunami. Odtud žádný únik radioaktivity zaznamenán nebyl. Obyvatelstvo bylo evakuováno v okruhu tří kilometrů od elektrárny.
Podle japonské agentury pro jadernou bezpečnost dostane operátor i této elektrárny příkaz, aby vypustil určité menší množství radioaktivní páry do ovzduší, aby se snížil tlak v zařízení.Tato jaderná elektrárna Fukušima 2 je asi 12 kilometrů vzdálena od Fukušimy 1; i její vedení už dnes dostalo příkaz k upuštění radioaktivní páry.
Elektrárny Fukušima 1 a Fukušima 2 leží severně od Tokia ve vzdálenosti asi 240 kilometrů.
Pro pět jaderných reaktorů v obou elektrárnách platí ode dneška kvůli poruchám na chladicích zařízeních výjimečný stav.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve svém prohlášení sdělila, že to byla voda z přívalové vlny cunami, co poškodilo dieselové generátory. Právě tyto generátory obvykle udržují v chodu chladicí systémy ve fukušimské "jedničce".
Poslední bilance: 1 500 mrtvých, mezi nimi žádní Češi
Předchozí bilance, kterou policie oznámila v pátek, uváděla nejméně 351 mrtvých, 547 pohřešovaných a skoro 950 raněných. Nejnovější údaje dnes hovoří o nejméně 613 mrtvých, asi 784 zmizelých a 1228 zraněných. Sobotní japonský tisk hovoří o nejméně 1500 mrtvých. Přes 215 tisíc lidí přišlo s střechu nad hlavou.
Mezi oběťmi nejsou podle posledních zpráv velvyslanectví České republiky v Tokiu zatím hlášeni žádní Češi. Zástupce velvyslankyně Tomáš Vostrý dnes v telefonickém rozhovoru řekl, že část Čechů, na které měla ambasáda spojení, se již podařilo kontaktovat. V zemi odhadem pobývá asi 200 až 250 českých občanů.
Podle serveru čas.sk s odvoláním na slovenské ministerstvo zahraničních věcí nejsou mezi oběťmi nebo zraněnými nejsou hlášeni ani žádní Slováci.