Jemenská vláda uzavřela <span>příměří s povstalci</span>

Zahraničí
12. 2. 2010 18:30
Jemenští vojáci prohlížejí těla zabitých povstalců na severu země.
Jemenští vojáci prohlížejí těla zabitých povstalců na severu země.

Jemenští vojáci prohlížejí těla zabitých povstalců na severu země.Povstalci na severu země přijali po půlroční válce vládní podmínky a prezident Alí Abdalláh Sálih vyhlásil od dnešní půlnoci příměří. Objevily se sice informace o přestřelce, ale ta údajně neznamená jeho porušení. Šlo prý o nedorozumění.

Boje přitom ještě včera pokračovaly. V provincii Amrán severně od hlavního města Sana‘á podle vládních údajů padlo dvanáct vojáků a dvojnásobek povstalců. Jednání s nimi zprostředkovává od konce loňského roku katarská diplomacie, která usmiřuje obě strany již od prvního povstání zajdistů v roce 2004.

Třebaže vládce Jemenu polní maršál Sálih použil těžkou techniku a letectvo, povstalce z řad šíitské sekty zajdistů vedené klanem al-Husí v provincii Sa‘da na severu Jemenu nezlomil. Šíitští bojovníci naopak vpadli loni v listopadu na území bigotně sunnitské Saúdské Arábie, do oblastí, kde žijí jejich souvěrci.

Saúdští vojáci se snaží bránit pronikání jemenských povstalců.Saúdové odpověděli bombardováním povstaleckých pozic na severu Jemenu. Bylo to poprvé, kdy saúdská monarchie byla přímo napadena nepřítelem zvenčí. Přes naprostou technickou převahu se velké vítězství nad zajdisty ale nekonalo.

Začátkem ledna prezident Sálih předložil ve vládním listu as-Saura („Revoluce") povstalcům podmínky pro zastavení bojů, které vypukly loni v srpnu. Byly podobné jako v předešlých třech příměřích: musejí vyklidit oblasti, které obsadili, vrátit ukořistěnou výzbroj a výstroj, propustit zajatce, respektovat jemenské zákony a ústavu, zemský mír a zaručit se, že znovu nevpadnou na saúdské území.

Podmínky podle listu Yemen Times přijal vůdce povstalců Abdal-Málik al-Husí 30. ledna a žádal, aby armáda zastavila boje: „Poněvadž chceme zemi ušetřit krveprolévání a zachránit ji od stávající katastrofy a genocidy obyvatelstva, počvrté opakujeme, že podmínky přijmeme, jen co armáda zastaví útoky."

Podle katarské stanice al-Džazíra byl Alí Abdalláh Sálih vyzván k radikálnímu kroku západními politiky v lednu v Londýně na mezinárodní konferenci o Afghánistánu. Na krku má totiž ještě dva konflikty nebezpečné pro jednotu Jemenu: válku s infiltrovanými buňkami kajdistů a sílící protesty socialistů na jihu Jemenu, který do roku 1990 byl samostatným marxistickým státem s vládou v Adenu.

Boje na severu Jemenu utichly. Na jak dlouho?Sálihovi, který sám pochází ze zajdistické rodiny, přišlo nejjednodušší dohodnout se s povstalci na severu. Zamezil tak i většímu tlaku saúdských Arabů, kteří chtěli své vojenské operace na severu Jemenu rozšířit.

Náměstek saúdského ministra obrany princ Chálid bin Sultán koncem ledna vyčíslil, že jeho armáda drží 1500 zajdistů, zatímco jemenští povstalci jen šest saúdských vojáků. Již v prosinci se však v předněvýchodním tisku objevovaly informace o desítkách padlých a zajatých saúdských vojáků

 Zajdistické povstání

 

Šíitští zajdisté nemají vazbu na sunnitské kajdisty. Je to jejich čtvrtá rebelie v provincii Sa´da v tomto století. Povstalce vede Abdal-Málik al-Husí, syn šajcha Badr ad-Dína al-Husího a bratr protiamerického kazatele Husajna al-Husího, který byl zastřelen v boji s vládou roku 2004.

 

Povstání bylo přerušované přiměřími, začátkem roku 2008 i mírem. Brzy byl porušen a nové násilnosti propukly v dubnu 2009. V ryze muslimské zemi se 42 procent věřících hlásí k šíitské větvi islámu, většina je sunnitská. Revoltující šíitské kmeny požadují širší autonomii a přísnější dodržování náboženského práva.

 

Prezidenta Alího Abdalláha Sáliha kritizují zajdisté rovněž za přehnaně přátelské styky s USA a se Saúdskými Araby, jejichž státní ideologií je vahhábismus, ultrakonzervativní podoba sunnitského islámu. Ta je mimo jiné velmi netolerantní ke všem podobám šíismu (ne všichni jemenští šíité jsou zajdisty).

 

Přesné údaje o počtu obětí nejsou známy. Odhaduje se, že zajdistické války stály život deset tisíc lidí a na 150 tisíc musel opustit své domovy. Zajdisté se jmenují podle jednoho z Muhammadových prapotomků Zajda ibn Alího (zabit v bitvě u Kúfy v Iráku roku 740). „Zajdí" je i rod jemenských imámů vyhnaných roku 1962 a původně rovněž maršál a prezident Jemenské republiky Alí Abdalláh Sálih. Jeho spojenci ve válce se zajdisty byli bojovníci sunnitské džihádů, mezi nimi donedávna i pardonovaní kajdisté.

Foto: profimedia.cz, ČTK/AP

Další čtení

Soud otevřel případ odpírače vojny. Za komunistů odmítl vojenské cvičení

Zahraničí
Aktualizováno: 30. 4. 2025 02:06

Při požáru restaurace na severovýchodě Číny zemřelo 22 lidí, příčina je neznámá

Zahraničí
29. 4. 2025

Další světová válka? Podle Pákistánu na něj dnes Indie zaútočí

Zahraničí
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ