Evropská unie potřebuje zásadně změnit své instituce a rozhodovací mechanismy. Nyní se na evropské půdě bojuje jen o drobné pokroky, řekl den po summitu 27 zemí unie v Bratislavě v rozhlasové stanici Ö1 rakouský kancléř Christian Kern. Zároveň vyzval k rychlejšímu postupu při rozdělování uprchlíků mezi členské státy EU, s nímž ale nesouhlasí část zemí včetně Česka. K přijímání uprchlíků se podobně vyjádřil i papež František.
"Evropská politika je určována bojem o pokroky, a to o malé," řekl Kern. Podle něj je třeba způsob rozhodování v unii zásadně změnit. Vzhledem k rozdílným názorům členských zemí na budoucnost evropského bloku a na to, že nyní je naléhavě potřeba řešit konkrétní problémy v hospodářství a v migrační krizi, ale bude jen těžko v současnosti možné EU reformovat, řekl Kern.
Rakouský kancléř také vyjádřil nespokojenost s tím, že se v rámci EU nedaří rozdělovat uprchlíky. "Budeme muset v této věci vyvinout tlak," řekl Kern. Vyjádřil také nesouhlas s postojem zemí visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko), které odmítají závazné kvóty na počet přijímaných běženců.
Podobný názor jako papež
Evropané by podle papeže Františka měli přijímat uprchlíky přátelsky. Nejvyšší představitel katolické církve to považuje za nejlepší způsob obrany před terorismem.
"Vyzývám vás k tomu, abyste uprchlíky uvítali ve svých domech a obcích, aby jejich první zkušeností v Evropě bylo teplé lidské uvítání a ne chlad při spaní na ulicích," uvedl František.
Podle papeže pohostinnost pomáhá vzbuzovat lásku a je "naším nejlepším zabezpečením proti nenávistným teroristickým útokům".
Hlava katolické církve se už dříve zasazovala o pomoc migrantům. V dubnu František navštívil uprchlický tábor na řeckém ostrově Lesbos, odkud vlastním leteckým speciálem odvezl do Vatikánu několik běženců. V srpnu pak poobědval ve společnosti 21 syrských uprchlíků, kteří dorazili do Vatikánu na jeho osobní pozvání.