KGB si mne v <span>záhrobí ruce</span> nad novým zákonem

Zahraničí
29. 7. 2010 13:06
Medveděv podepsal sporný zákon.
Medveděv podepsal sporný zákon.

Návrat do starých časů? Ruská tajná policie FSB (Federální bezpečnostní služba), nástupkyně všemocné KGB z dob Sovětského svazu, výrazně rozšiřuje své kompetence. Příslušný zákon dnes podepsal ruský prezident Dmitrij Medveděv.

Opozice a ochránci lidských práv se obávají větší zvůle ze strany státních orgánů. Jde prý o krok, který lze velmi snadno zneužít jako bič nejen proti politické opozici, ale proti všem projevům nespokojenosti ruských občanů.

Po dumě schválila minulý týden zákon o výrazném rozšíření pravomocí ruské tajné policie i Rada federace. S tresty nyní musejí počítat ti, kteří pokyny tajné služby ignorují nebo se jim vzpírají.

Pokud agenti rozpoznají u nějaké osoby úmysly, jež by mohly vést k protiprávnímu jednání, dají jí výstrahu. Nový zákon dává tajné policii právo předvolávat jednotlivé občany k takzvaným informativním pohovorům.

Zásah proti opoziční demonstraci v Moskvě.V dalším kroku je policie může preventivně pokutovat a z rozhodnutí soudu na 15 dní uvěznit.

Iniciátoři nové legislativy se odvolávají na růst extremismu v zemi. Formulace zákona jsou úmyslně víceznačné a ohebné. A to ještě poslanci v parlamentních výborech ořezali jeho nejdrsnější výrůstky.

Mimo jiné zmařili navrhovanou možnost uvěznit podezřelé na 15 dní bez verdiktu soudu.

Zákon lze použít i proti médiím, jestliže pracovnici FSB usoudí, že nějaká informace připravená ke zveřejnění může být nebezpečná.

Zákon se v první řadě nezaměřuje, jak by člověk předpokládal, proti teroru islamistů a muslimských fanatiků z Kavkazu. Vychází spíše ze zákona o extremismu z roku 2007, který definuje kritiku státních míst a šíření napětí mezi sociálními skupinami ve společnosti jako extremistický trestný čin. Jinými slovy: kdo zastává jiné politické a sociální názory než státní moc, vystavuje se podezření z extremismu.

Plakát filmu. Mimoparlamentní opozice se obává další šikany a shoduje se v tom, že tajná policie získává další nástroj k zastrašování občanské společnosti. Zákon prý vzbuzuje vzpomínky na praxi z časů Sovětského svazu, kdy režim zasahoval proti disidentům či ideologicky škodlivé literatuře.

Pověřenec Kremlu pro lidská práva Vladimír Lukin varuje před "nejnebezpečnějším zákonem".

Legislativa je v podivuhodném protikladu s rétorikou prezidenta Dmitrije Medveděva, který se zaklíná modernizací Ruska, vytvářením otevřené společnosti a snaží se vytvářet image zastánce mírnější politiky.

Autor: - pp -Foto: ČTK/AP , Profimedia , kremlin.ru, Wikipedia

Další čtení

V Rusku je nejvíc těžkých zločinů za celé roky. Z války se vracejí trestanci

Zahraničí
9. 7. 2025

Počet obětí záplav v Texasu vystoupal na 109, dalších 161 lidí se pohřešuje

Zahraničí
8. 7. 2025

Amnesty International: V Saúdské Arábii popravili loni rekordních 345 lidí

Zahraničí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ