KLDR už pro USA papírově není darebáckým státem
11.10.2008 17:51 Aktualizováno 11.10. 18:34
Spojené státy vyřadily Severní Koreu ze svého seznamu zemí podporujících terorismus. Učinily tak poté, co KLDR přistoupila na požadavky týkající se kontroly jejího jaderného programu. Oznámil to v sobotu mluvčí amerického ministerstva zahraničí Sean McCormack.
"Ministryně zahraničí (Condoleezza Riceová) anulovala zmínku o Severní Koreji jako státu podporujícím terorismus," řekl McCormack na tiskové konferenci. Krátce předtím oznámil, že bylo dosaženo dohody o způsobech kontroly jaderného odzbrojení Severní Koreje a jejích aktivit spojených s plutoniem a s uranem. Severní Korea podle McCormacka také obnoví demontáž svých jaderných kapacit.
Plán kontroly severokorejských jaderných zařízení podle něho obsahuje "všechny prvky, které jsme chtěli". Podle agentury AFP je cílem tohoto ujišťování čelit kritikům, kteří říkají, že vláda prezidenta George Bushe chtěla dosáhnout dohody se Severní Koreou za každou cenu, aby se mohla krátce před odchodem vykázat diplomatickým úspěchem, jichž měla málo.
ČTĚTE TAKÉ: Korejci ukázali fotky čiperného Kima
Dnešní rozhodnutí bylo přijato po intenzivních konzultacích mezi zeměmi účastnícími se jednání o sporném severokorejském jaderném programu. Vedle obou korejských států a USA jsou to Rusko, Japonsko a Čína.
Severní Korea přistoupila na to, že otevře svá jaderná zařízení mezinárodním inspektorům a přizná Mezinárodní agentuře pro atomovou energii významnou roli při ověřování svých aktivit v jaderné oblasti. Severní Korea je podobně jako Írán a předtím Irák podezřívána, že cílem jejího jaderného programu je získat jadernou zbraň.
Podle zdrojů citovaných agenturou EFE má vyřazení KLDR z uvedeného seznamu podporu celé americké vlády včetně prezidenta George Bushe, ale mohlo by narazit na odpor v americkém Kongresu.
ČTĚTE TAKÉ: Jihokorejci varují: KLDR bude testovat další rakety
KLDR se na seznamu ocitla kvůli údajnému podílu na atentátu na jihokorejské letadlo, v jehož troskách v roce 1987 zahynulo 115 lidí. Na seznamu jsou nyní jen Kuba, Írán, Súdán a Sýrie.
McCormack ale dodal, že nadále platí četné sankce, jimž je KLDR vystavena kvůli svému jadernému pokusu z roku 2006, podílu na šíření jaderných zbraní, porušování lidských práv a svému statusu komunistické země.
Tento čtvrtek Severní Korea zakázala inspektorům MAAE přístup do svého jaderného komplexu v Jongbjonu a už před dvěma týdny dala odstranit monitorovací kamery a pečeti MAAE z reaktoru v Jongbjonu a informovala inspektory, že se chystá vrátit do objektu nukleární materiál. Zdůvodnila to tím, že USA nesplnily závazek ze šestistranných jednání a nevyškrtly ji ze seznamu zemí podporujících terorismus.
V červenci 2006 odpálila Severní Korea ze svého východního pobřeží sedm balistických raket, včetně rakety dlouhého doletu. O tři měsíce později uskutečnila první test jaderné bomby. V posledních měsících se pustila do vylepšování svých raketových odpalovacích základen.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.