Klíčem k úspěchu bylo utajení před Pákistánci

Zahraničí
2. 5. 2011 17:04
Mladý pákistánský fanoušek bin Ládina.
Mladý pákistánský fanoušek bin Ládina.

Supertajná operace provedená bez vědomí pákistánských tajných služeb vyžadovala větší přesnost, než poskytují americké bezpilotní letouny typu Predator. Úkolu se zhostila malá elitní jednotka vojenského námořnictva SEAL Team Six pod vedením CIA.

Do přípravy operace byla zasvěcena jen hrstka amerických vládních činitelů. Cílem námořnického komanda se stala opevněná vila v pákistánském městě Abbottábád. Americké tajné služby vilu objevily loni v srpnu při sledování jednoho kurýra al-Kajdy. Z výslechů na Guantánamu vyplynulo, že po boku bin Ládina zřejmě bydlel.

Bin Ládin byl v Pákistánu inspirací pro lidovou tvořivost. Rozlehlý komplex v movité čtvrti byl obklopen zdmi vysokými až pět a půl metru zakončenými ostnatým drátem. Dvě střežené brány byly jedinými přístupovými cestami dovnitř.

Terasu ve třetím podlaží chránila více než dvoumetrová zástěna a na vnější fasádě vily bylo jen pár oken. Nevedly tam žádné telefonní linky ani internetové kabely a veškeré odpadky se pálily uvnitř.

Město Abbottábád leží desítky kilometrů severně od Islámábádu. Sídlí v něm posádky tří pluků pákistánské armády a je tam mnoho armádních budov. Vila mezinárodního psance se nacházela pouhých sto metrů od pákistánské vojenské akademie. Budova postavená na relativně izolovaném velkém pozemku je asi osmkrát větší než okolní domy.

Mladý pákistánský fanoušek bin Ládina.Pracovníci americké špionáže předpokládali, že vila v hodnotě zhruba milionu dolarů byla před pěti lety postavena, aby chránila nějakého významného teroristu. CIA nakonec dospěla k závěru, že šlo o bin Ládina.

V polovině února už byly informace získané z mnoha zdrojů natolik přesvědčivé, že se Obama rozhodl přikročit k akci. Během následujících dvou a půl měsíců uspořádal pět schůzek národní bezpečnostní rady, které se soustředily výhradně na to, zda je Usáma bin Ládin v oné vile, a pokud ano, jak ho dostat. Utajení mise bylo příliš důležité na to, aby Washington o připravované pozemní operaci na pákistánském území informoval své protějšky v Islamabádu.

Americké komando na místě vysadily čtyři vrtulníky, ale jeden ze strojů se během přistávacího manévru porouchal a po zneškodnění bin Ládina byl zničen a jeho torzo zanecháno na místě.  Operaci s cílem zabít bin Ládina schválil Obama 29. dubna. Byla to mise vyžadující chirurgickou přesnost, dokonce ještě větší, než jakou mohly poskytnout technologicky vyspělé bezpilotní letouny typu Predator.

K jejímu provedení Obama určil malou elitní jednotku SEAL Team Six vojenského námořnictva a dal ji na povel řediteli CIA Leonu Panettovi, jehož analytici vilu na dálku pozorovali. Ve chvíli, kdy se svět dovídal, že je bin Ládin mrtev, se už v sídle CIA slavilo. Vedení zpravodajské služby sledovalo úspěšnou operaci v přímém přenosu.

Podrobnosti o tom, jak přesně se útok odehrál, zůstávají nejasné. Ví se, že onen kurýr al-Kajdy, jeho bratr a jeden ze synů Usámy bin Ládina byli zabiti. Zraněn nebyl nikdo z Američanů. Vysocí vládní činitelé uvedli jen to, že bin Ládin "kladl odpor" a zemřel zastřelen kulkou do hlavy. Jméno střelce zatím nebylo zveřejněno.

Protiteroristické komando amerického námořnictva

Operaci, během níž byl v noci na dnešek zabit šéf teroristické sítě al-Kajda Usáma bin Ládin, provedla jednotka SEAL Team Six.

- Pod označením Navy SEAL se skrývá několik elitních speciálních jednotek amerického vojenského námořnictva s celosvětovou působností. Název je akronym a znamená SEa (moře), Air (vzduch) a Land (země), což odpovídá oblastem, kde komanda operují. Prvního nasazení se jednotka dočkala v roce svého založení v roce 1962 v období takzvané karibské krize. Jednotky mají dohromady asi 2400 vojáků.

 

Noční operace ke zneškodnění bin Ládina se zhostila malá elitní jednotka vojenského námořnictva SEAL Team Six pod vedením CIA.- Jednotka SEAL Team Six (ST6) vznikla v listopadu 1980 jako protiteroristický tým SEAL po fiasku z roku 1980, kdy se Američané neúspěšně pokusili osvobodit rukojmí držená na teheránské ambasádě USA.

 

- První významnou akcí jednotky byla evakuace generálního guvernéra Grenady Paula Scoona během americké operace Urgent Fury v této zemi v roce 1983. V roce 1989 se příslušníci "šestky" zúčastnili operace Just Cause v Panamě, jejímž cílem bylo odstranění generála Manuela Noriegy. Další akcí byla mezinárodní operace v Somálsku nebo pozemní operace Anakonda z roku 2002, zaměřená proti al-Kajdě a Talibanu v Afghánistánu.

 

- "Šestka" má údajně kolem 200 členů a její velitelství sídlí ve městě Virginia Beach ve Virginii. Někdy je označována též zkratkami NSWDG či DEVGRU (Naval Special Warfare Development Group).

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ