<span>Konec monarchie</span> v Iráku. XVI. díl

Zahraničí
8. 5. 2010 18:00
Vojenské cvičení spolku CENTO v roce 1977 v Íránu.
Vojenské cvičení spolku CENTO v roce 1977 v Íránu.

Fajsal II. jako pětiletý král.Neoblíbené hášimovské monarchy vystřídali v čele Iráku vojáci. Velmocenské tahanice o Bagdád se přestaly točit kolem Británie, ale kolem protagonistů studené války Američanů a Rusů.

Třetím a posledním králem Iráku byl Fajsal II. Na trůn nastoupil v dubnu 1939 jako čtyřletý a byl zcela v rukách probritského regenta Abdal-lláha. V Anglii chodil do známé vojenské školy v Sandhurstu se svým jordánským bratrancem, pozdějším králem Husajnem (od roku 1953).

Jako jeho iráčtí příbuzní byl Husajn I. Jordánský velký nadšenec pro moderní věci. Pilotoval vrtulníky i jumba a celý život se věnoval radioamatérství. Antoinette Avril Gardinerová (69), s níž se král rozvedl roku 1971, je matkou současného jordánského krále Abdalláha II.

Prvních patnáct dílů seriálu o arabském světě ZDE

Oba monarchové své přátelství udržovali i později a v únoru 1958 dokonce vyhlásili efemérní Arabskou federaci Iráku a Jordánska.

Arabská sjednocování

Bagdádský dvůr ignoroval panarabismus a nacionalismus šířící se mezi důstojnictvem a iráckou inteligencí. Fajsal se dostal do otevřeného sporu s egyptským vůdcem Gamálem Abd an-Násirem roku 1955, protože podepsal takzvaný bagdádský pakt.

Obranný spolek Iráku s Tureckem, šáhovským Íránem a Pákistánem proti pronikání sovětského Ruska do regionu byl jeden z posledních velmocenských projektů britského ostrovního království. Jejich organizace CENTO byla formálně rozpuštěno roku 1979.

Vojenské cvičení spolku CENTO v roce 1977 v Íránu.Za suezské krize o rok později stál Irák ještě na britské straně, proti národoveckému násirovskému Egyptu.

Roku 1963 chystali Egypťané se Syřany obnovu konfederace doplněnou o Irák, v letech 1964 až 1966 se snažili dát dohromady Egypt a Irák, souběžně běžel projekt na propojení revolučního Egypta se Severním Jemenem (1964-1967), roku 1972 do třetice spojení se Sýrií.

Relativně nejdéle existovala na papíru konfederace Egypta, Libye, Súdánu a Sýrie (1970-1977).

Generace svobodných důstojníků

Konec plánů na federaci s jinými arabskými státu udělal převrat plukovníka Abdala Karíma Kásima a "svobodných důstojníků" 14. července 1958, během něhož byla velká část iráckých Hášimovců včetně žen a nejbližšího služebnictva v Bagdádu zastřelena.

Abdal Karím Kásim (vpravo), vůdce převratu z roku 1958.Vláda rodu banú Hášim nad Mezopotámií skončila. Puč "svobodných důstojníků" a popravu na nádvoří paláce přežili král a Abdal-lláhova manželka, princezna Hijám. Fajsal zemřel do druhého dne v nemocnici a Hijám, kterou nikdo z pučistů ani jim nakloněného personálu nepoznal, tam byla ošetřována. Později unikla do Saúdské Arábie a Egypta.

Až do roku 2003 vládli Bagdádu sunnitští plukovníci a generálové, z toho od roku 1968 národně socialističtí baasisté. Posledním v jejich řadě byl Saddám Husajn.

O arabském nacionalismu více též příště.

Foto: Wikimedia Commons

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ