Konečně. Snowden podal žádost o dočasný azyl v Rusku

Zahraničí
16. 7. 2013 13:50
Snowden při setkání s lidskoprávními aktivisty na letišti Šeremetěvo.
Snowden při setkání s lidskoprávními aktivisty na letišti Šeremetěvo.

Bývalý technik amerických tajných služeb Edward Snowden oficiálně požádal na moskevském letišti o dočasný azyl v Rusku. Spojené státy v reakci na tuto žádost znovu zopakovaly, že by měl být Snowden vyhoštěn a měl by být v USA souzen za špionáž.

"Snowden předal pracovníkovi Federální migrační služby (FMS) v Šeremeťjevu žádost o poskytnutí dočasného azylu," řekl advokát Anatolij Kučerena, který pomáhal uprchlíkovi s vypracováním žádosti. Podle něj se tak stalo přímo v letištní tranzitní zóně, kterou uprchlík nemůže opustit, protože mu americké úřady zrušily platnost pasu. Do žádosti prý napsal, že se bojí, že by v USA mohl být mučen a popraven.

"Žádost jsme obdrželi a bude vyřízena v zákonné lhůtě tří měsíců," potvrdil šéf FMS Konstantin Romodanovskij s tím, že tři měsíce je samozřejmě krajní lhůta. Podle webu FMS se dočasný azyl uděluje na jeden rok, ale může se každý rok prodlužovat o dalších 12 měsíců.

Spojené státy zopakovaly, že by Američan měl být vyhoštěn do Spojených států, kde ho chtějí soudit za prozrazení tajných informací. "Není to žádný lidskoprávní aktivista. Není to žádný disident," uvedl mluvčí Bílého domu Jay Carney.

Podle agentury RIA Novosti by Snowden už zanedlouho mohl opustit tranzitní zónu moskevského letiště. Jakmile totiž dostane speciální osvědčení, že jeho žádost byla předběžně přijata k posouzení, bude moci svobodně cestovat po Rusku. Stát by se tak mohlo už během pěti dnů, zatímco vyřizování žádosti může trvat až tři měsíce. V případě zamítnutí žádosti se Snowden ještě bude moci postupně odvolávat k soudům různých instancí. Až do jejich konečného rozhodnutí nebude smět být vyhoštěn.

Ruský prezident Vladimir Putin ví o Snowdenově žádosti o azyl, ale nevidí důvod, proč reagovat.Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov mezitím potvrdil, že Vladimir Putin ví o Snowdenově žádosti, ale prý nijak nereagoval. "Jde-li o dočasný azyl, tak to není záležitost prezidenta, ale vyřizuje to FMS," řekl Peskov.

V případě, že by Snowden žádal o trvalý azyl, o žádosti by rozhodoval osobně šéf státu.
Pokud jde o další perspektivy, Kučerena nabyl dojem, že Snowden se ještě nerozhodl, zda zůstane v Rusku, nebo odcestuje jinam. "V rozhovorech se mnou nic neříkal o tom, že by se chystal odjet do jiné země po získání azylu v Rusku. Soudě podle všeho, ještě se definitivně nerozhodl."

Šéf prezidentské rady pro lidská práva Michail Fedotov se vyslovil pro udělení dočasného azylu, dokud úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky nezajistí Snowdenovi průjezd do země, která mu poskytne stálé útočiště.

Snowden pobývá v tranzitní zóně moskevského letiště Šeremeťjevo od 23. června, kdy přiletěl z Hongkongu po prozrazení tajného amerického programu Prism o sledování internetové a telefonické komunikace. Minulý pátek k sobě pozval skupinu ruských ochránců lidských práv a požádal je o pomoc při získání útočiště v Rusku, než bude moci odletět do Latinské Ameriky. Této schůzky se zúčastnil také Kučerena, který pak uprchlíkovi pomáhal právními radami při sepsání žádosti.

Američan už dříve požádal o azyl dvě desítky zemí včetně Ruska, ale tuto žádost stáhl poté, co se dozvěděl o podmínce prezidenta Vladimira Putina, že by musel ukončit "protiamerickou činnost", tedy přestat zveřejňovat informace o americkém sledování internetové a telefonické komunikace.

Putin tuto podmínku zopakoval i v pondělí, kdy obvinil Spojené státy, že zastrašováním všech zemí, aby neumožnily uprchlíkův přelet, vlastně zablokovaly Snowdena v Moskvě.

Autor: ČTK , - red -Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ