Bez konfrontace s Íránem nelze na Blízkém východě dosáhnout mír. Sdělil to ve čtvrtek americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který se před jednáním varšavské konference o tomto regionu sešel s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Šéf izraelské vlády fórum označil za historický obrat. Izrael i USA konferenci chápou jako vytvoření většího tlaku na íránský režim. Podle Pompea je Írán největším nebezpečím na Blízkém východě.
"Téměř šedesát ministrů zastupujících několik desítek vlád, izraelský premiér a ministři hlavních arabských států seděli vedle sebe a mluvili nahlas, jasně a jednotně o nebezpečí, jaké představuje íránský režim," sdělil ve čtvrtek Netanjahu ke středeční společné večeři, jíž konference začala.
USA původně konferenci označovaly jako debatu zaměřenou na Írán, později se ale téma rozšířilo na mír a bezpečnost na Blízkém východě.
"Stabilitu na Blízkém východě nemůžete mít, pokud se nepostavíte Íránu. To není možné. Existuje nepřátelské (íránské) ovlivňování v Libanonu, Jemenu, Sýrii a Iráku. Skutečné hrozby jsou tři H: Húsíové (šíitští povstalci v Jemenu podporovaní Íránem), Hamás (palestinské radikální hnutí bojující proti Izraeli) a Hizballáh (libanonská šiítská organizace podporovaná Íránem)," prohlásil Pompeo před novináři vedle Netanjahua.
Izraelský premiér sice hovořil o ministrech v sále, avšak na ministerské úrovni jsou přítomny jenom některé ze 60 účastnických zemí. Evropské státy včetně ČR poslaly do Varšavy většinou náměstky ministrů.