Děsivou verzi popravy bývalého silného muže severokorejského režimu Čang Song-tcheka, strýce vůdce KLDR Kim Čong-una, přinesl ve svém posledním čísle čínský list Wen Wej Pcho. Sedmašedesátiletý Čang byl podle tvrzení listu v kleci zaživa sežrán smečkou divokých psů.
Čang byl dlouho považován za hlavní postavu v pozadí Kimovy vlády. Jako místopředseda mocné Komise národní obrany zasedal v samotném srdci komunistického vedení země. Loni však upadl v nemilost, byl sesazen, zostuzen a odsouzen a v půli prosince popraven.
Soud v odůvodnění rozsudku uvedl, že Čang je "horší než pes" a zaslouží si jen smrt. Popraven byl prý bezodkladně. V novoročním projevu pak Kim strýce označil za "lidskou spodinu" a prohlásil, že vládnoucí strana KLDR posílila díky tomu, že se očistila od "frakcionářského hnusu".
Podle čínského listu byla poprava exemplárně krutá. Nahý politik byl spolu s pěticí svých údajných kompliců uvržen do klece se smečkou 120 zdivočelých psů, kteří někdejšího druhého muže ve státě a jeho soudruhy zaživa sežrali. "Poprava" prý trvala hodinu.
Exekuce zrádců se ve stalinistické KLDR odbývají většinou zastřelením před popravčí četou s kulomety. Krutost Čangovy smrti dokládá podle britského listu The Daily Mail mimořádnou nenávist, kterou Kim choval ke svému strýci. Čangově potupné smrti prý jeho synovec osobně přihlížel a spolu s ním se pro výstrahu dívalo i 300 vysokých činitelů režimu.
Popis popravy otiskl čínský list vycházející v Hongkongu, který je považován za úřední věstník pekingské vlády. List The Straits Times vycházející v Singapuru tento fakt označil za důkaz, že Čína ztrácí trpělivost s nepředvídatelným chováním svého severokorejského spojence.
Severokorejský režim ve zprávě o rozsudku nad Čangem uvedl, že "ohavný vyvrhel horší než pes" zradil otcovskou lásku strany a jejího vůdce. Udržoval prý "nepatřičné vztahy" s několika ženami, dopřával si hodování v tajných salonech luxusních restaurantů a rozhazoval cizí měnu v kasinech, když si za stranické peníze léčil své neduhy v cizině.
Do rubriky "Věřte nevěřte" umisťujeme zprávy, které se šíří, ačkoli nelze ověřit jejich pravdivost, a zprávy zcela vymyšlené námi či někým jiným. Cílem je povzbuzovat v dnešní době tolik potřebné kritické myšlení.