Kubánský parlament ve čtvrtek jednomyslně schválil nový restriktivní mediální zákon, který podle kritiků a odborníků postihne především nezávislá média na internetu. Informuje o tom dnes agentura AFP. Kubánský prezident Miguel Díaz-Canel v parlamentu řekl, že zákon má zabránit podrývání socialistického státu. Zákon také stanoví, že média na Kubě jsou pouze ve vlastnictví státu či jiných státních nebo polostátních organizací. Parlament o zákonu hlasoval během nynější oficiální návštěvy šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella.
Na Kubě jsou televize, rádia a tištěné noviny ve vlastnictví státu nebo komunistické strany. Na internetu však v posledních letech vznikla řada nezávislých médií, jejichž novináři jsou podle AFP pod neustálým tlakem úřadů a mnozí z nich kvůli tomu opustili zemi.
Nový zákon stanoví, že média smí vlastnit pouze stát, komunistická strana či masové organizace, které však většinou podléhají státu nebo jeho kontrole. Kubánský prezident Díaz-Canel během parlamentní rozpravy řekl, že kubánská vláda nikdy neuzná nezávislá média, která označil za "žoldáky". O kritických novinářích či disidentech oficiální kubánští představitelé často tvrdí, že placení ze zahraničí, především z USA. Podle prezidenta Kuba čelí "intenzivní mediální válce".
Nový zákon mimo jiné zakazuje "podrývání ústavního pořádku a destabilizaci socialistického státu".
Podle agentury EFE je zákon první právní úpravou fungování médií na Kubě. Vláda podle kritiků normu připravila, aby mohla zakročit proti internetovým médiím.
Kubánský parlament schválil zákon v době, kdy je na ostrově šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell. Toho nevládní organizace na ochranu lidských práv, například Amnesty International či Human Rights Watch, vyzvaly, aby s kubánskými představiteli jednal o stavu lidských práv na Kubě. Borrell se k novému zákonu veřejně nevyjádřil. Na svém twitterovém účtu umístil příspěvky o jednáních, která měl na ostrově, a chválil možnost zakládat malé a střední podniky na Kubě.
"Vyhlídky pro nezávislý tisk jsou docela pochmurné," řekla agentuře AFP známá kubánská novinářka Luz Escobarová z nezávislého serveru 14ymedio. Již před zákonem nezávislí kubánští novináři čelili represím a ústrkům. "Často vám znemožňují vyjít z domu, nebo když se domů vrátíte, tak vás tam zavřou a odpojí internet," řekla novinářka, která ostrov spolu s dalšími kolegy loni opustila.