Kurz se opět spojil s premiéry zemí s nízkým výskytem koronaviru

Zahraničí
7. 5. 2020 14:57
Sebastian Kurz.
Sebastian Kurz.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz se ve čtvrtek prostřednictvím videokonference opět spojil s protějšky ze zemí s podobně příznivými mezivýsledky boje s infekční nemocí covid-19. Předsedové vlád z osmi zemí, včetně českého premiéra Andreje Babiše, hovořili o zkušenostech svých zemí s otvíráním ekonomik, uvedl Kurz na twitteru. Rakousko má podle Kurze zájem na uvolnění režimu na hranicích například s Německem a Českou republikou. Babiš v tiskovém sdělení uvedl, že se hovořilo mimo jiné o chytré karanténě a také o českých zkušenostech s nošením roušek.

Kurz napsal, že videokonference, jíž předsedal, se zúčastnili premiéři Austrálie, Česka, Dánska, Řecka, Izraele, Norska a Singapuru. Podobnou konferenci uspořádal Kurz už 24. dubna, kdy se připojila také premiérka Nového Zélandu, ale oproti čtvrtku chyběli singapurský premiér a norská ministerská předsedkyně.

"Diskutovali jsme také o strategiích lokálního zadržování šíření covidu-19 i o školách, dalších krocích v uvolňování obchodu a turistického ruchu mezi bezpečnými zeměmi, trasování kontaktů a o posílení vědecké spolupráce," konstatoval Kurz.

Babiš čtvrteční konferenci označil za "druhé kolo debaty premiérů, kteří otvírají své ekonomiky po koronavirové krizi nejrychleji". Podle něj se hovořilo o konkrétních opatřeních, například o ochraně rizikových skupin a o chytré karanténě. "Mluvil jsem o chytré karanténě, našem úspěchu s rouškami, výzkumu, turismu a otevírání hranic," řekl Babiš.

"Mluvíme o tom, jak znovu rozjet obchod a vrátit ekonomiku k plnému výkonu," poznamenal také český premiér. Premiéři se podle něj intenzivně zabývají také otevíráním škol, bezpečnou výměnou informací nebo rolí Světové zdravotnické organizace (WHO).

Kurz uvedl, že hovořil s protějšky ze zemí, které podobně jako Rakousko na koronavirus reagovaly "velmi rychle a úspěšně". Jedním z témat však byla podle něj také reakce na případnou druhou vlnu epidemie. Potvrdil, že se hovořilo také o postupném otvírání hranic "mezi všemi zeměmi, které tuto krizi dobře zvládly a mají nízké počty nově infikovaných".

Rakousko má podle Kurze zájem na uvolnění režimu na hranicích například s Německem a Českem. "Doufám také že s našimi sousedy dospějeme k řešení tam, kde je to bezpečné," citovala Kurze agentura APA.

Zdrženlivě se šéf rakouské vlády vyjádřil k možnostem strávit letošní letní dovolenou v zahraničí, ačkoli například Řecko podle něj vykonalo velmi dobrou práci v boji proti viru. Důležitější podle Kurze je, zda by se Rakušané v zahraničí stýkali s lidmi ze zemí, které nejsou z epidemiologického hlediska bezpečné. Turistům z těchto zemí Rakousko neumožní ani vstup na své území, ujistil Kurz.

Spolupráce při výzkumu

Na první videokonferenci před dvěma týdny šéfové vlád oznámili záměr spolupráce při výzkumu očkovacích látek a léků proti covidu-19. Vyjádřili také obavu z možné druhé vlny epidemie. Také rakouský kancléř zopakoval, že země chtějí spojit své síly, zejména pokud jde o výzkum očkovací látky nebo léku. Tyto státy chtějí podle něj také zajistit, že jejich obyvatelé k nim budou mít rychlý přístup.

Kurz oznámil, že příští týden by měla výměna informací mezi zeměmi pokračovat. Zdůraznil přitom, že tato výměna se neodehrává jen na úrovni šéfů vlád, ale také na expertní úrovni.

Samotné Rakousko se považuje za jednu z nejúspěšnějších zemí v dosavadním boji s pandemií. Alpská země hlásí ke čtvrtku dohromady 15 652 případů nákazy, o 68 více než ve středu, přičemž 42 nově nakažených hlásí Vídeň. Aktuálně nemocných je však pouze 1445, přičemž jenom od středy se uzdravilo 59 lidí. O 58 na čtvrtečních 360 klesl také počet pacientů s covidem-19 v rakouských nemocnicích. Jen 92 jich je na jednotkách intenzivní péče. Dosud v Rakousku zemřelo 609 infikovaných.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/imago stock&people/STR/Eibner-Pressefoto via www.imago-images.de

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ