Letecké společnosti po tragédii mění bezpečnostní pravidla

Zahraničí
26. 3. 2015 19:12
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Letecké společnosti po úterním pádu letounu německého dopravce Germanwings začaly zavádět pravidlo, že pilot nesmí být za letu v kokpitu nikdy sám. Spolkový svaz německého letectví (BDL) ve čtvrtek oznámil, že se zavedením nového opatření souhlasily všechny velké německé aerolinie včetně Lufthansy a její dceřiné společnosti Germanwings.

Zavedení opatření ve čtvrtek oznámily například také britský nízkonákladový dopravce EasyJet a norské, islandské či kanadské aerolinky.

Pád stroje německé nízkonákladové společnosti v úterý podle vyšetřovatelů úmyslně způsobil druhý pilot airbusu, když v kokpitu zůstal sám.

Mezi letecké přepravce, kteří tomu napříště hodlají zabránit závaznými předpisy, patří i ty německé. V pilotních kabinách německých letounů by tak měli být vždy nejméně dva členové posádky.

"Dnes jsme hovořili se všemi členy o možných důsledcích," řekl šéf BDL Matthias von Randow. Opatření má být zavedeno okamžitě a mělo by se týkat například koncernu Lufthansa a společností Air Berlin, Condor a TuiFly.

Na palubě letounu, který se zřítil ve francouzských Alpách, bylo 150 lidí.Mezi prvními oznámil změnu pravidel norský letecký přepravce Norwegian Air Shuttle. "To znamená, že když jeden z pilotů kokpit opustí, například aby si odskočil na toaletu, jeden ze členů posádky musí do pilotní kabiny přijít," řekla mluvčí norské firmy.

S platností od pátku zavádí povinnou přítomnost alespoň dvou členů posádky v kokpitu společnost EasyJet. "Toto rozhodnutí bylo učiněno po konzultaci s úřadem pro civilní letectví,".

Zavedení obdobného opatření oznámily také islandské aerolinky Icelandair a kanadské Air Canada, WestJet Airlines a Air Transat. Naopak rakouské společnosti Austrian Airlines (AUA) a Niki vyčkávají. "Zatím je příliš brzy," řekl mluvčí AUA, která je stejně jako Germanwings dceřinou společností německé Lufthansy.

V současnosti evropské předpisy nenařizují neustálou přítomnost alespoň dvou osob v kokpitu. Zavést takovou povinnost v Evropě může pouze Evropská agentura pro bezpečnost civilního letectví (EASA).

Francouzský prokurátor pověřený vyšetřováním tragédie úterního letu z Barcelony do Düsseldorfu oznámil, že pád stroje úmyslně způsobil druhý pilot airbusu. Když se kapitán letu vzdálil, druhý pilot v kokpitu zůstal sám a kolegu už nepustil zpátky. Přitom stroj předčasně navedl ke klesání.

Šéf koncernu Lufthansa Carsten Spohr ve čtvrtek na tiskové konferenci k dosavadním výsledkům vyšetřování zřícení stroje dceřiné společnosti řekl, že podle jeho znalostí povinná přítomnost nejméně dvou osob v kokpitu je u evropských leteckých společností výjimečná.

Na palubě letounu, který se zřítil ve francouzských Alpách, bylo 150 lidí, z toho podle aktualizovaných informací 75 Němců a 52 osob se španělským občanstvím. Mezi pasažéry byli lidé více než tuctu národností. Všichni zahynuli.

Autor: Reuters, ČTK , DPA, AFP, APAFoto: Shutterstock , ČTK

Další čtení

V Číně se konal první půlmaraton, kterého se zúčastnili kromě lidí také roboti

Zahraničí
19. 4. 2025

Trump nevyloučil, že USA zastaví mírové rozhovory o Ukrajině

Zahraničí
18. 4. 2025
ilustrační foto

Floridské úřady zadržely Američana, podezřívaly ho, že je migrant

Zahraničí
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ