Letecké společnosti po tragédii mění bezpečnostní pravidla

Zahraničí
26. 3. 2015 19:12
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Letecké společnosti po úterním pádu letounu německého dopravce Germanwings začaly zavádět pravidlo, že pilot nesmí být za letu v kokpitu nikdy sám. Spolkový svaz německého letectví (BDL) ve čtvrtek oznámil, že se zavedením nového opatření souhlasily všechny velké německé aerolinie včetně Lufthansy a její dceřiné společnosti Germanwings.

Zavedení opatření ve čtvrtek oznámily například také britský nízkonákladový dopravce EasyJet a norské, islandské či kanadské aerolinky.

Pád stroje německé nízkonákladové společnosti v úterý podle vyšetřovatelů úmyslně způsobil druhý pilot airbusu, když v kokpitu zůstal sám.

Mezi letecké přepravce, kteří tomu napříště hodlají zabránit závaznými předpisy, patří i ty německé. V pilotních kabinách německých letounů by tak měli být vždy nejméně dva členové posádky.

"Dnes jsme hovořili se všemi členy o možných důsledcích," řekl šéf BDL Matthias von Randow. Opatření má být zavedeno okamžitě a mělo by se týkat například koncernu Lufthansa a společností Air Berlin, Condor a TuiFly.

Na palubě letounu, který se zřítil ve francouzských Alpách, bylo 150 lidí.Mezi prvními oznámil změnu pravidel norský letecký přepravce Norwegian Air Shuttle. "To znamená, že když jeden z pilotů kokpit opustí, například aby si odskočil na toaletu, jeden ze členů posádky musí do pilotní kabiny přijít," řekla mluvčí norské firmy.

S platností od pátku zavádí povinnou přítomnost alespoň dvou členů posádky v kokpitu společnost EasyJet. "Toto rozhodnutí bylo učiněno po konzultaci s úřadem pro civilní letectví,".

Zavedení obdobného opatření oznámily také islandské aerolinky Icelandair a kanadské Air Canada, WestJet Airlines a Air Transat. Naopak rakouské společnosti Austrian Airlines (AUA) a Niki vyčkávají. "Zatím je příliš brzy," řekl mluvčí AUA, která je stejně jako Germanwings dceřinou společností německé Lufthansy.

V současnosti evropské předpisy nenařizují neustálou přítomnost alespoň dvou osob v kokpitu. Zavést takovou povinnost v Evropě může pouze Evropská agentura pro bezpečnost civilního letectví (EASA).

Francouzský prokurátor pověřený vyšetřováním tragédie úterního letu z Barcelony do Düsseldorfu oznámil, že pád stroje úmyslně způsobil druhý pilot airbusu. Když se kapitán letu vzdálil, druhý pilot v kokpitu zůstal sám a kolegu už nepustil zpátky. Přitom stroj předčasně navedl ke klesání.

Šéf koncernu Lufthansa Carsten Spohr ve čtvrtek na tiskové konferenci k dosavadním výsledkům vyšetřování zřícení stroje dceřiné společnosti řekl, že podle jeho znalostí povinná přítomnost nejméně dvou osob v kokpitu je u evropských leteckých společností výjimečná.

Na palubě letounu, který se zřítil ve francouzských Alpách, bylo 150 lidí, z toho podle aktualizovaných informací 75 Němců a 52 osob se španělským občanstvím. Mezi pasažéry byli lidé více než tuctu národností. Všichni zahynuli.

Autor: Reuters, ČTK , DPA, AFP, APAFoto: Shutterstock , ČTK

Další čtení

Gérard Depardieu

Depardieu dostal u soudu podmínku za napadení dvou žen. Je to kampaň, tvrdí

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Občani Říše chtěli království, německou republiku neuznávají. Ministr je zakázal

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Londýnský žhář asi podpálil premiérovi dům. Už ho mají, řeší se terorismus

Zahraničí
Aktualizováno: 13. 5. 2025 10:56

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ